zaturre.gen.tr https://www.zaturre.gen.tr Zatürre, Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, zaturre.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 21 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Zatürre Şifalı Bitkiler https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-sifali-bitkiler.html Tue, 27 Nov 2018 02:46:25 +0000 Zatürre şifalı bitkiler, zatürre,mantar, bakteri ya da virüs mantar gibi hastalık yapıcı etkenlerin akciğerde oluşturduğu enfeksiyonlara verilen addır. Zatürre daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde ortaya çı Zatürre şifalı bitkiler, zatürre,mantar, bakteri ya da virüs mantar gibi hastalık yapıcı etkenlerin akciğerde oluşturduğu enfeksiyonlara verilen addır. Zatürre daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde ortaya çıkar ve tedavi edilmediği sürece kronik bir hal alabilir, hatta ölüme bile sebep olabilir. Bu sebeple en az ilaç tedavisi kadar şifalı bitkiler ya da bitkisel çözümlerle hem zatürre iltihabını atmak için hem de vücudun zatürreye sebep olan mikroplarla savaşabilmesi için bağışıklık sistemini güçlendirici doğal tedaviler uygulamakta fayda vardır. Zatürre bir çeşit akciğer hastalığı ve solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda ortaya çıkabilir. Zatürre için ilaç tedavilerinin yanı sıra vereceğim şifalı bitkileri de deneyebilirsiniz.

Zatürre Şifalı Bitkiler

 • Sarımsak: Virüsler, mantarlar ve bakteriler ile mücadelede bulunan ve antimikrobiyal özellikler içeren mucizevi besindir. Ayrıca balgam söktürücü özellik gösterir ve  vücut ısısını dengede tutar. Balgam söktürücü özelliği sayesinde akciğerlerin temizlenmesinde yardımcıdır. Bir bardak sütü, 4 su bardağı su içine döküp karıştırınız. İçine tekrardan yarım çay kaşığı ezilmiş sarımsağı ekleyiniz. Bu karışımı kaynatınız ve ılımasını bekledikten sonra günde iki kere içiniz. 
 • Çemen Otu Tohumu: Çemen mukozik özelliği olan, diğer bir ifadeyle mukoza üreterek tıkanıklığı giderici özelliği bulunan bir bitkidir. Ayrıca, vücuttan toksinlerin temizlenmesine ve ateşin düşmesine terleme yolu ile yardım etmektedir. Bir çay kaşığı çemen tohumunu iki su bardağı kaynar suyun içine atıp 10 dakika kadar demlenmesi bekleyiniz. Ardından karışımı süzerek çemen tohumu çayı elde edeceksiniz. Bu çaydan günde üç bardak içmelisiniz. Limon suyunu çayın tadını güzelleştirmek için içine az katmak şartı ile ekleyebilirsiniz. Olumlu sonuçlar aldıkça içilen çay miktarını azaltınız.
 • Zerdeçal: Zerdeçal tozu, anti bakteriyel, anti inflamatuar, anti oksidatif ve anti septik özelliklere sahiptir. Zerdeçal tozunu hamur kıvamına getirene kadar sıcak hardal yağı karıştırınız. Bu karışım ile göğüs kafesine ovularak masaj yapınız. Ayrıca, bir bardak sıcak süt, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyip iyice karıştırınız. Bu karışımdan günde 2-3 kez içiniz. eklenerek iyice karıştırılır. Diğer bir alternatif ise, yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ile çeyrek çay kaşığı karabiberi bir bardak sıcak su içinde karıştırınız. Bu karışımı günde bir kez içiniz.
 • Karabiber ve Fesleğen Otu: Bu maddeler ciğerdeki yaraların iyileşmesi ve ciğerlerin temizlenmesi için etkin olarak kullanılan bileşenlere sahiptir. Bu sebeple zatürre hastalığı ileri düzeyde ise ve ciğerde yara oluşumu gözlenmekte ise bu tedavinin faydasını belirgin olarak göreceksiniz. Beş fesleğen yaprağını bir bardak suyun içerisinde yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletiniz. Bir tutam taze çekilen karabiberi de ekleyip iyice karıştırınız. Altı saatte bir bu karışımdan içiniz. 
 • Zencefil: Zatürre için en etkili çözümlerden biri zencefildir. Ayrıca solunum sistemine de olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda anti bakteriyel, anti inflamatuar ve anti septik özellikler gösterir. Kurutulmuş toz zencefil ya da taze zencefil olarak kullanılabilir. Taze zencefil kökünü rendeleyiniz ve taze sıkılmış limon suyuna ekleyiniz. İçerisine biraz da bal ekleyip tüketiniz. Alternatif olarak, zencefil çayını da gün içinde birkaç bardak tüketebilirsiniz.
 • Fesleğen: Birkaç adet fesleğen yaprağını eziniz. Okaliptüs yağına ekleyiniz ve hava kanallarındaki tıkanıklığı gidermek için teneffüs ediniz. Diğer bir yöntem ise, 5 adet fesleğen yaprağını ezerek içerisine bir çay kaşığı karabiber ekleyiniz. Altı saatte bir içiniz. Tarçın çayı ve fesleğeni karıştırarak da tüketebilirsiniz.
 • Kekik Yağı: Zatürreye sebep olan mikropların ortadan kaldırılmasında etkili diğer bitkisel yöntemde kekik]]> Zatürre Çeşitleri https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-cesitleri.html Tue, 27 Nov 2018 14:01:21 +0000 Zatürre çeşitleri, Zatürre hastalığının diğer adı Pnömonidir. Bu hastalık virüs, bakteri, mantar veya kimyasal tahriş edicilerden kaynaklanan akciğer iltihabıdır. Hava keseciklerinin irin ve başka sıvı ile dolmasına yol Zatürre çeşitleri, Zatürre hastalığının diğer adı Pnömonidir. Bu hastalık virüs, bakteri, mantar veya kimyasal tahriş edicilerden kaynaklanan akciğer iltihabıdır. Hava keseciklerinin irin ve başka sıvı ile dolmasına yol açan ciddi bir enfeksiyon veya iltihaptır. Hastalığın belirtileri neredeyse herkeste aynı ilerleme gösterirken tedavi şekilleri ve yöntemleri değişiklik göstermektedir. Zatürre hastalığına neden olabilecek ortalama yüz adet farklı mikrop vardır. Bunlar genellikle hava, su, toprak ve vücudumuzda vardır.

  Zatürrenin çeşitleri;
  • Bakteriyel zatürre: Bu tür zatürrelere çeşitli bakteriler neden olur. Bu zatürre çeşidinin en yaygın olanı ise Streptokok pneumoniae adı verilen bakteridir. Hastalığın görülme döngüsü, yaşlılık, malnütrisyon ve ya bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman oluşur. Böyle durumlar zatürre bakterilerin üremesine fırsat veren durumlardır. Bakteriyel zatürre her yaştan kişiyi etkileyebilir. bakteriyel zatürre kendi içerisinde de türlere ve çeşitlere ayrılır. 
  • Lejyoner hastalığı: Genellikle bu tür bir zatürre çeşidi bakterisi suda büyüyerek gelişme gösterir. Özellikle büyük binalardaki havalandırma sistemlerinde kendilerine yer edinen bu bakteri sigara içenlerde de görülebilmektedir. 
  • Pönomokokkal zatürre: Bakteriyel zatürrenin bir çeşididir. Ortalama her be bakteriyel zatürrenin üçü bu bakteriden oluşan zatirredir.
  • Aspirasyon zatürre: Havuz suyu, balgam veya kusma esnasında yanlışlıkla yutulmadan dolayı yakalanabileceğiniz bir zatürre çeşididir. Bu yolla mikroplar karaciğere yerleşerek hastalığı meydana getirir. Bu tür zatürre hastalıkları genellikle yutkunma güçlüğünden kaynaklı hastalıklarda yaşanır. 
  • Viral zatürre: Bir virüs zatürre çeşididir. Bu tip grip virüsleri ve çeşitli virüsler tarafından oluşan zatürrelerdir. Tüm zatürre sorunlarının üçte birinden bu virüs sorumludur. Viral zatürrenin ilk belirtileri bakteriyel zatürre ile aynıdır. Belirtilerinde kötüleşen öksürük, artan nefes darlığı vardır.
  • Mikoplazma zatürre: Bu zatürre çeşidi diğer türlerden farklı fiziksel belirtileri ve normal belirtileri vardır. Hastalık tıp dilinde atipik etken olarak adlandırılır. Genellikle bu zatürre çeşidi tüm yaş grupları üzerinde etkilidir. Hafif ve yaygın zatürreye neden olur. Gösterdiği semptomları, mukus üretilmesine neden olan ciddi bir öksürüktür. 
  Diğer zatürre çeşitleri ise insanlarda daha az yaygındır. genellikle sıvı, gıda,toz, mantar ve gaz teneffüs edilmesi gibi nedenlerden oluşabilmektedir. Bu zatürrelerden mantardan kaynaklı olanına Fungal zatürre denir. Günümüzde zatürre hastalığı gelişmiş ülkelerde neredeyse sıfır denecek kadar az bir seviyede seyretmektedir. Ama dünyanın halen fakir ve yoksul olan bir çok ülkesinde de insanlar bu hastalıktan dolayı yaşamını sürdürmektedir. O yüzden çaresi olan ve çok çabuk tedavi edilebilecek bu tür hastalıkların yaşanmaması için dünya insanlarının ülke gözetmeden birbirine destek olması gerekir. Sağlıkla kalın.
  ]]>
  Alerjik Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/alerjik-zaturre.html Wed, 28 Nov 2018 04:14:29 +0000 Allerjik zatürre, havada olan çeşitli organik tozların solunması ile oluşan bir çeşit akciğer iltihabıdır. Sigara içmeyen insanlarda daha sık rastlandığı görülmüştür. Hastalığa sebep olan alerjenlerin geneli, sıcak v Allerjik zatürre, havada olan çeşitli organik tozların solunması ile oluşan bir çeşit akciğer iltihabıdır. Sigara içmeyen insanlarda daha sık rastlandığı görülmüştür. Hastalığa sebep olan alerjenlerin geneli, sıcak ve nemli ortamlarda çoğalan actinomyces sınıfı mantarlarla kuşların tüy, serum ve salgılarındaki bir çok çeşit proteinlerdir. Mantarlar daha fazla depolanmış saman, ot hububut, şeker kamışı gibi şeylerin arasında ürediği görülmüş olup ve bunlara en çok çiftçiler maruz kaldığı üzere hastalığa çiftçi akciğeri ismi de verilmiştir. Fakat, son yıllarda bu çeşit mantarların başta büyük binaların merkezinde ısıtma ve nemlendirme sistemleri, evler, banyo ve sauna olmak üzere birçok yerde üreyebilirler ve bu nedenle de hastalığın her kesiminden insanda görülebeceği de ortaya çıkmıştır.

  Allerjik zatürre iki farklı tabloda karşımıza çıkar

  Akut allerjik zatürre: Kısa sürede yüksek miktarlarda alerjene maruz kaldıktan 4-6 saat sonra ani bir şekilde ateş, titreme ve nefes darlığıyla başlar. Çoğu hastada baş ve kas ağrıları, iştahsızlık, halsizlik gibi grip benzeri belirtiler de görülür. Hastanın alerjenlerle teması geçmiş ise eğer, bu bulgular 18-24 saat içerisinde azalmaya başlar ve bir hafta içerisinde de tamamen yok olur. Alerjenle temsı devam eden hastalarda ise belirtiler azalmadığı gibi git gide ağırlaşmaya başlar. Öksürük, nefes darlığı, balgam yanında kilo kaybı da görülür.

  Kronik allerjik zatürre: Alerjenlere düşük dozda fakat uzun zaman maruz kalan hastalarda ortaya çıkan hastalık tablosudur. Evlerinde muhabbet kuşu bulunanlarda daha çok görülür. Bu hastalık çok sinsi bir seyir gösterir. İlk belirtisi eforda meydana gelen ilerleyici nefes darlığıdır. Çoğu hastada aşırı bir kilo kaybı da görülür. Buna karşılık ateş, kas ağrıları, titreme gibi belirtiler görülmez. Bazı kişilerin parmaklarında çokamkalşama tespit edilebilir. Hastalığın bu şekli, maalesef çok kez ancak en ileri devrede, akciğer dokusunda artık düzelmesi mümkün olmayan hasarlar oluştuğunda tanınır ve o zamanda yapılabilecek pek fazla şey kalmamaktadır.

  Tanı Yöntemleri


  Akciğer röntgeni: 
  Bu hastalığın akut başlayan biçimde birkaç hafta içerisinde düzelen gölgeler tespit edilirken, kronik şekilde akciğerlerin büzüşmüş ve küçülmüş olduğu tespit edilir. Belirtilerin akciğerlerin üst bölgesinde daha da fazla olması, hastalığın normal bir özelliğidir.

  Solunum fonksiyon testleri: Hastanın çoğu şikayetlerine uygun bir şekilde solunum fonksiyon testlerinde bazı bozukluklar görülür. Bunlar ani başlamış olan AZ’den geçici iken kronik AZ hastalarında görülen anormallikler kalıcıdır. Solunum fonksiyonu testlerinin tanıdan ziyade, kişinin akciğerlerindeki harabiyet ağırlığının belirlenmesi, hastalığın genel gidişininin izlenmesi ve tedaviye cevabın değerlendirilmesi iyi olacaktır.

  Kanda antikor tayini: Kanda görülen alerjenlere karşı oluşan antikorların ölçülmesi çok önemli tanı yöntemidir. Fakat, alerjenlere maruz kalan bazı hastalarda, hastalık belirtisi olmadığı halde, kanın içerisinde antikorların yüksek bulunabileceği unutulmamalıdır. Şüphelenilen alerjenin, solunum yolu ile verilmesini takiben hem tipik hastalık belirtilerinin hem de solunum fonksiyon testlerin de birtakım bozukluklar meydana gelmesi ile kesin tanı konabilir. Son zamanlarda bronş lavajı ve akciğer biyopsisi gibi uygulamalarda tanıda kullanılmıştır.

  Tedavi: Aslında önemli olan, hastalığa neden olan alerjenlerden kaçınmaktır. Bunun içinde, katlı binalardaki havalandırma sistemleri mantar üremesi bakımından kontrol edilmeli ve gerekiyor ise suyu değiştirilmelidir. Binaların iyi bir şekilde havalandırılması çok önemlidir. Evlerde üreyen mantarları özel ilaçlar ile ortadan kaldırmak mümkündür. Etkenin belirlenemediği durumlarda ya da ortadan kaldırılması mümkün olmadığı durumlarda, hastanın o ortamdan uzaklaşması gereklidir. Uygun bir yüz maskesi kısmen faydalı olabilir. Bazı hastalarda ise özel]]> Çoçuklarda Zatürre Hastalığı https://www.zaturre.gen.tr/cocuklarda-zaturre-hastaligi.html Wed, 28 Nov 2018 05:31:32 +0000 Çocuklarda Zatürre Hastalığı, çok sık olmasa da özellikle kış aylarında beslenme sorunu yaşayan ve yaşam koşulları iyi olmayan çocuklarda görülen bir hastalıktır. Son derece ciddi bir hastalık olup ölüme kadar varabilen Çocuklarda Zatürre Hastalığı, çok sık olmasa da özellikle kış aylarında beslenme sorunu yaşayan ve yaşam koşulları iyi olmayan çocuklarda görülen bir hastalıktır. Son derece ciddi bir hastalık olup ölüme kadar varabilen ciddi sonuçları olabilir. Çocukların yakalandığı bazı soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyonların tedavi edilmediği durumlarda ilerleyerek zatürre hastalığına sebep olduğu bilinmektedir. Zatürre hastalığı özellikle okul çağındaki çocuklarda bulaşma yolu ile de sık görülebilir. 


  Çocuklarda Zatürre Hastalığı Neden Olur:

  Çocuklarda zatürre hastalığı, akciğerlerin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bazı bronşit ve bronşiyolit türleri de zatürre hastalığına dönebilir. Özellikle kış aylarında çocuklar enfeksiyonlara açık bir şekilde okulda ve sokakta hastalık kapabilir. Bunun yanı sıra yaşam koşulları iyi olmayan yani yeterli beslenmeyen ve yeteri kadar ısı olmayan ortamlarda yaşayan çocuklarda sıkça üst solunum yolu enfeksiyonlarına rastlanır. Özellikle üst solunum yolu hastalıkları son derece bulaşıcı ve tedavi edilmemesi halinde zatürreye dönebilir. Zatürre hastalığı son derece ciddi bir hastalıktır ve belirtileri görüldüğü anda bir hekime başvurulmalı ve derhal tedavi edilmelidir. Zatürre hastalığının başlıca belirtileri;
  • Yüksek ateş,
  • Balgamlı ve şiddetli öksürük,
  • Solunum güçlüğü,
  • Hırıltılı nefes alma,
  • Ciltte özellikle göz altlarında morarma,
  • Karın ağrısı, şeklinde sıralanabilir.
  Belirtilerin bir ya da bir kaçını gösteren çocuk derhal bir çocuk hekimine ya da bir kulak burun boğaz uzmanına götürülmelidir. Zatürre tanısı konulması için çocuğun balgamından ya da boğaz akıntısından kültür yapmak gerekir. Yapılan kültür sonucunda saptanacak uygun antibiyotik ile tedaviye başlanır.

  Çocuklarda Zatürre Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir:

  Çocuklarda zatürre hastalığı özellikle erken teşhis edilirse kolaylıkla tedavi edilebilir. Çocuğa yapılacak laboratuar testleri ile uygun antibiyotik saptanır ve tedavi kısa sürede başarılı olur. Hastalığın ilerlediği veya geç teşhis edildiği dönemlerde yataklı hastane tedavisine gerek görülebilir ya da oksijen çadırı tedavisi uygulamak gerekebilir. Özellikle zatürre bir yaşından küçük çocuklarda görülmüş ise günde bir kaç doz oksijen vermek gerekebilir aksi halde bebek beslenmekte ve soluk alıp vermekte sorun yaşayabilir. 
  Zatürre hastalığında önemli olan çocuğu bu hastalıktan korumaktır. Beslenme ve beden direncini yüksek tutmak önemli ölçüde koruyucu olacaktır, ayrıca okul çağındaki çocukların enfeksiyon kapmamaları için birbirlerine özellikle kış aylarında çok yakın olmamaları ve sık sık el yıkamaları önemlidir. Beslenmelerinde bol C vitamini almaları ve protein açısından zengin beslenmelidir.
  ]]>
  Bebeklerde Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/bebeklerde-zaturre.html Wed, 28 Nov 2018 23:56:11 +0000 Bebeklerde zatürre, canımızdan çok sevip, korumak için elimizden geleni yaptığımız çocuklarımız. Canları acıdığında bizimde canımız yanar, hasta oldukların da baş ucunda sabahlarız. Peki onlar hasta olmasın diye el Bebeklerde zatürre, canımızdan çok sevip, korumak için elimizden geleni yaptığımız çocuklarımız. Canları acıdığında bizimde canımız yanar, hasta oldukların da baş ucunda sabahlarız. Peki onlar hasta olmasın diye elimizden geleni yapıyoruz ama hastalıklar hakkında neyi ne kadar biliyoruz hiç düşündünüz  mü Solunum yolu enfeksiyonları özellikle de zatürre dünyada ve ülkemizde çocuk hastalıkları ve çocuk ölümlerinin en büyük nedenleri arasında yer almakta iken biz bu hastalığı ne kadar tanıyoruz, belirtilerini ne kadar doğru biliyoruz, çocuklarımız için neler yapabiliriz İşte bu makalemizde zatürre ile ilgili belirtileri, nedenleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız.  

  Bebeklerde zatürre: Zatürre, üst solunum yollarında bulunan ve hastalık yapan mikropların soluk borusu, akciğerler ve akciğer içi hava yollarının iltihaplanması durumudur. Yani kısaca akciğerlerin enfeksiyon kapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu enfeksiyona bakteriler, virüsler yada parazit ve mantarlar neden olabilmektedir. Bebekler de bağışıklık sisteminin zayıf olması zatürre oluşumunun sebeplerindendir. 

  Bebeklerde zatürrenin nedenleri: Bebeklerin vücutları enfeksiyonlara karşı daha savunmasız ve dirençsizdir. Bu nedenle bebeklerin zatürre ye yakalanma ihtimalleri yüksektir. Zatürrenin bağışıklık sistemi kapasitesi düşük bebeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bunlar prematüre bebekler, daha evvel başka bir enfeksiyon geçirmiş ve vücut direnci azalmış bebekler, kalp ve akciğer sorunları ile birlikte doğan bebeklerdir. 

  Bebeklerde zatürrenin belirtileri: Bebeklerde zatürre atakları çok kısa bir zaman da oluşabildiği gibi, günlerce de devam edebilir. Genelde soğuk algınlığı ve zatürre semptomları başlangıçta birbirine çok benzediği için ayırt etmek zor olabilir. Eğer bebeğinizde aşağıda ki belirtilerin bir kaçı aynı anda seyrediyorsa hiç zaman kaybetmeden mutlaka bir hekime götürmelisiniz.  
  • Bebeğin mukus atması ile sonuçlanan öksürük krizleri
  • Normalin dışında görülen hareketler (asabiyet) ve genel bir vücut rahatsızlığı
  • İştah kaybı
  Bunlar ilk aşamada gözlemlenebilen belirtilerdir. İleri aşamada durum daha ciddi boyutlara ulaşır ve daha şiddetli zatürre belirtileri ile kendini gösterir. Ve mutlaka doktor müdahalesine ihtiyaç vardır.
  • Ateşin yükselmesi
  • Öksürük ve mukus ile beraber kan ve iltihap gelmesi
  • Normalde günlük alınan sıvı miktarında belirgin azalma
  • Tırnakların ve dudakların gri yada maviye dönmesi
  • Nefes alırken sesin hırıltılı gelmesi
  • Yine nefes alındığında derinin kaburga kemikleri arasına girmesi
  • Solunum hızının artması
  • Normalin dışında uyuma isteği yada uyanamama hali
  • Zor nefes alma
  Bunlar bilinen ciddi belirtilerdir ve asla ihmale gelmez. Bu durumda asla zaman kaybetmemeli ve doktora gidilmelidir.

  Bebeklerde zatürre tedavisi: Uygulanacak tedavi şekli hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Hastalık hafif seyrediyorsa verilen ilaçlar ve istirahat ile evde tedavi etmek mümkündür. Belirtiler şiddetli ise uygun görülen tedavi ye hastane de devam edilmesi istenilebilir. Eğer hasta evde tedavi edilecek ise bazı durumlara dikkat edilmelidir. Bebeğinize bol sıvı takviyesi (su yada süt) gerekmektedir, mümkün olduğunca dinlenmesi için uygun ortam hazırlanmalıdır, bebeğinizin tırnak ve dudaklarını sürekli kontrol edip herhangi bir morarma durumunda hastaneye götürün, bebeğinizin yeterince büyük ve sağlıklı ise ibuprofen ve bebek parasetamolü verin. Daha ciddi boyutlarda ise de tedavi şekli değişmektedir.

  • Bebeğinizde oluşan zatürre bakteri kaynaklı ise antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Ama virüsten kaynaklanıyorsa antibiyotikler işe yaramayacaktır. Belli bir süre sonra bebeğin bağışıklık sistemi hastalık belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
  • Hastaneye yatırmak zorunda kaldığınız bebeğinize nef]]> Kronik Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/kronik-zaturre.html Thu, 29 Nov 2018 12:31:59 +0000 Kronik zatürre, Halk dilinde zatürre tıbbi adı pnömon yani akciğer dokusu iltihaplanmasıdır. Kronik uzun süren ve çözüm getirilememiş hastalığın devam etmesi durumuna denir. Kronik zatürre bakteriler başta olmak üzere Kronik zatürre, Halk dilinde zatürre tıbbi adı pnömon yani akciğer dokusu iltihaplanmasıdır. Kronik uzun süren ve çözüm getirilememiş hastalığın devam etmesi durumuna denir. Kronik zatürre bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikroorganizmalara bağlı olarak meydana gelmektedir. Bazı kronik zatürre türlerinde hasta kişilerden sağlam kişilere doğrudan hastalık bulaşma riski vardır. Lakin hastalık çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz, ve sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşması ile meydana gelir. 

  Kronik zatürre nedenleri, Vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde hastalığa neden olan bu mikroplar kişide kronik zatürre oluşturur. Yani zatürrenin ortaya çıkmasında bulaşmadan çok kişinin vücut direncinin düşük olması daha önemli rol oynamaktadır. Kronik zatürre hastalığına zemin hazırlayan grip ve benzeri solunum yolu enfeksiyonları çok bulaşıcıdır. Öksürük, hapşırık  ağız ve burun sekresyonlarıyla bulaşmış bardak, çatal kaşık, mendil, kapı kolu gibi eşyalar ile diğer kişilere geçebilir.

  Kronik zatürre belirtileri
  • Nefes darlığı, Fiziksel aktivite sırasında görülür. İlerleyen zamanlarda nefes darlığı fazlalaşır. 
  • Öksürük, Akciğer iltihaplanmaya başladıktan 12-36 saat sonra nefes darlığı fazlalaşır ve öksürük sıklaşır. 
  • Balgam, Öksürük bazen kuru olmakla birlikte beraberinde bazen sarı ve yeşil balgam da görülür. 
  • Ateş, Hafiften yükseğe doğru geniş bir yelpazede ateş iniş ve çıkışları görülür. 
  • Titreme, Birdenbire titreme gelmesi ve kişide üşüme hissi. 
  • Ağrı, Göğüste bıçak gibi giren ve derin nefes alırken şiddetli ağrılar ve baş ağrısı. 
  • Zihin karışıklığı, Yüksek ateş beraberinde genellikle yaşlı hastalarda zihin karışıklığı belirtileri gösterir. 
  • Aşırı terleme, İştah kaybı, huzursuzluk hissi ve hezeyanlar kronik zatürre belirtileridir. 
  Kronik zatürre teşhis ve tedavisi, Zatürre bazen grip soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıklarla karıştırabilir. Bu gibi hastalarda, ateşin, üşütme ve titremeyle yükselmesi, hastanın genel durumunun bozulması, hastalığın ağır seyredip uzun sürmesi, koyu renkli kanlı balgam, göğüs ağrısının eşlik etmesi durumunda zatürre olasılığı dikkate alınarak dikkatli bir şekilde araştırma yapılması gerekir. Kronik zatürre ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Erken teşhis edilmesi ve gecikmeden tedaviye başlanması kronik zatürreye bağlı ölümleri azaltmaktadır. Hastanın şikayetleri, kronik zatürreye uyumlu ise, genellikle yapılan muayene ve akciğer röntgenin deki bulgularla kronik zatürre teşhisi konulabilir. Eğer doktor gerekli gördüyse bu durumda kan ve balgam tahlilleri yaptırabilir. Bir çok zatürre türünde tedavi evde yapılabilir. Lakin ağır olguların bulunduğu kişilerde, yaşlı hastalarda, yoğun bakım desteği gerektiren hastalarda ve oksijen tedavisi gerektiren hastalarda hastane ortamında kronik zatürre tedavisi yatarak yapılır. Zatürre tedavisi hastaya göre değişir. Tedavi sürecine erken başlanıldığında ayaktan tedavi edilebilen kişilerde sonuçlar çok olumlu ve yüz güldürücüdür. Ancak teşhis ve tedavisi gecikmiş ağır zatürre olgularında ölüm oranı yüksektir. 

  Zatürreden korunmak için zatürre oluşumunu kolaylaştıran olumsuz faktörler düzeltilmelidir. Hastalıkların uygun şekilde takip ve tedavisi, stresten kaçınma, hijyenik barınma koşullarının sağlanması, dengeli beslenme, alkol, tütün, ilaç bağımlığı kontrolü, ağız ve mide içeriğinin solunum yollarına kaçmasına yol açan risk faktörlerinin en aza indirilmesi gerekir. Risk gurubunda olan kişinin zatürreye karşı bağışıklık kazanması için buna yönelik grip aşıları, pnömokok aşıları ve bağışıklık serum uygulamaları yapılabilir. Zatürreye yol açan yada kolaylaştırıcı olan grip salgınları sırasında kalabalıkta temasın azaltılması ve maske kullanılması gerekir. Yüksek riskli guruplar grip bulaştırabilecek kişilerin aşılanması korunma için önerilen hususlardan bazılarıdır. Çocukla]]> Yeni Doğan Bebekte Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/yeni-dogan-bebekte-zaturre.html Thu, 29 Nov 2018 21:16:11 +0000 Yeni doğan bebekte zatürre, zatürre akciğerlerin enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Bu enfeksiyona parazit, bakteriler, virüsler veya mantarlar sebep olabilir. Bebeklerde özellikle bağışıklık Yeni doğan bebekte zatürre, zatürre akciğerlerin enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Bu enfeksiyona parazit, bakteriler, virüsler veya mantarlar sebep olabilir. Bebeklerde özellikle bağışıklık sisteminin güçsüz olması nedeniyle zatürre görülebilir. Çoğu zatürre vakalarında hastalığın başlangıcında burun ve boğazın müdahil olduğu solunum sisteminin üst seviyelerinde enfeksiyon oluşur. Bebeğin boğazı tahriş oldu ise veya en az iki gündür hafiflemeyen soğuk algınlığı var ise zatürrenin ilk belirtileri görülmeye başlandığı söylenebilir.

  Yeni doğan bebekte zatürre belirtileri

  Zatürre atakları çok kısa bir zaman dilimi içine de sığabilir, günlerce de sürebilir. Genel soğuk algınlığı ve zatürre birbiri ile ilişkili olduğu için bunları ayırt etmek mümkün olmayabilir. Ebeveyn kolaylıkla zatürrenin belirtilerinin soğuk algınlığı ile karıştırarak hemen yapılması gerekli hamleleri yapmayabilirler. Şayet bebeğiniz aşağıdaki belirtileri gösteriyor ise tereddüt etmeden onu doktora götürmeniz gerekmektedir. Bunlar:

  • Yeni doğan bebeğin dışarı mukus atması gözlenen öksürük krizleri
  • İştah kaybı
  • Agresif hareketler ve genel bir vücut halsizliği

  Bu ilk belirtilerin dışında bazı vakalarda bebekler daha ağır zatürre belirtileri göstermeye başlayabilirler. Bu hastalık belirtilerine doktor müdahale etmelidir:

  • Öksürükle mukus ile birlikte kan veya iltihap da gelmesi
  • Ateş yükselmesi
  • Nefes alırken sesin hırıltılı çıkması
  • Tırnak ve dudakların mavi renge dönmesi
  • Nefes alırken derinin kaburga kemikleri içine girmesi
  • Bir gün boyunca normalde alınandan daha az sıvı tüketilmesi

  Yeni doğan bebekte zatürre Nedenleri

  Yeni doğan bebekte, vücutlarının enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olması bebekleri zatürreye yakalanmaya daha açık duruma getirir. Bazı mikroorganizmalar zatürreye sebep olabilir.

  Zatürre hastalığının bağışıklık sistemi kapasitesi düşük olan bebeklerde görülme ihtimali daha yüksektir:

  • Kalp ve akciğer sorunları ile dünyaya gelen bebekler
  • Prematüre bebekler
  • Diğer bir enfeksiyon kapmış bebekler

  Yeni doğan bebekte zatürre Tanısı

  Bebekte zatürre tanısı üç farklı aşamada konur. İlk aşamada hekim stetoskop yardımı ile bebeğinizin akciğerinde her hangi bir sıvı oluşumu olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca bebeğinizin nabzını ölçebilir veya sizin fark ettiğiniz başka belirtileri sorabilir.

  Teşhisin ikinci aşamasında ise doktorunuz büyük ihtimalle göğüs X - ray görüntüsü isteyerek hastalığın akciğere verdiği hasarın ne kadar olduğunu saptamaya çalışacaktır. Tanının bu aşaması yalnızca doktorunuz bebekte gerçekten bir şeylerin yanlış gittiğini düşünür ise gerekli olacaktır. Mukus ve kan testlerinden oluşan üçüncü aşamanın sonunda ise enfeksiyona neden olan mikroorganizmanın tipi ortaya çıkacaktır.

  Yeni doğan bebekte zatürre Tedavisi

  Tedavi şekli hastalığın şiddetine göre değişir. Hastalık normal seyrediyor ise evde tedavi mümkündür. Belirtiler şiddetli bir hal aldı ise tedavi için hastaneye gidilmelidir.

  Yeni Doğan Bebeğin Evde Bakımı
  Zatürre hastalığına yakalanmış bebekler için evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

  • Mümkün olduğunca dinlendirin.
  • Su veya süt şeklinde bol sıvı içirin.
  • Bebeğiniz sağlıklı ise ve yeterince büyük ise ibuprofen ile bebek parasetamolü verin.
  • Bebeğinizin tırnak ve dudakları üzerinde mutlaka kontroller yapın. Gri veya maviye döner ise hemen hastaneye götürmelisiniz çünkü bebeğinizin yeterli miktarda oksijen alamadığı anlamına gelmektedir.
  • Çocuğunuzda göğüs ağrıları varsa ılık kompres uygula]]> Atipik Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/atipik-zaturre.html Fri, 30 Nov 2018 20:03:32 +0000 Atipik Zatürre, mikrooplazma insanların solunum sistemlerinde enfeksiyon yapıcı bir bakteridir. Fakat çok ilginç bir şekilde bu bakterilerin hücre duvarları olmadığı için sefalosporin ve penisilinlere karşı dirençlidir. i Atipik Zatürre, mikrooplazma insanların solunum sistemlerinde enfeksiyon yapıcı bir bakteridir. Fakat çok ilginç bir şekilde bu bakterilerin hücre duvarları olmadığı için sefalosporin ve penisilinlere karşı dirençlidir. ilk yıllarda bu bakteriye antibiyotikler etki etmediğinden dolayı virüs sanmışlar ve onu keşfeden bilim adamının ismi olan Eaton ajanı adı verilmiştir. Daha sonra uzun ince yapışkan bir uca sahip ve hiç bir duvarı bulunmayan bu canlının bir bakteri olduğunu fark edilmiş ve mikroplazma adı verilmiş. Bu garip bakterinin yaptığı zatürreye de atipik atipik zatürre (Pnömoni) denmiştir. 

  Mikroplazma bakterisi diğer birçok bakterinin ve virüslerden farklı olarak yıl boyunca atipik zatürre hastalık yapabilme özelliğine sahiptirler. Yeni bahar veya kış aylarından sık hastalık yaptığı söylenemez. Fakat 4-5 yılda bir salgınlara neden olduğu da görülmektedir. En fazla  okul çağı çocuklarında akciğer enfeksiyonu yapar 3 yaş altındaki çocuklarda enfeksiyon Yapması çok ender olarak görülebilir. 3-15 yaş arasındaki çocuklarda ise toplumdan kazanılmış pnömoni enfeksiyonların %10-%30 u mikroplazma kaynaklı olabilir. Mikroplazmanın yaptığı ana hastalık Zatürredir. Bakteriler alındıktan sonra ilk zamanlarda boğaz ağrısı, ateş, kuru öksürük, halsizlik, ses kısıklığı ile başlar.
   
  Atipik Zatürre Klinik Bulgu ve Belirtileri

  Zamanla alt solunum yolu enfeksiyon tablosu yerleştirilir. Balgamlı öksürük, hırıltı, göğüs ağrısı, klinik seyri değişken olmakla birlikte İki haftadan sonra tablonun iyice kötüleştiği görülmektedir. Büyük çocuklarda ise beyaz köpüklü balgam çıkarabilirler. Klinik şikayetleri muayene ile saptanandan daha ağır olabilir. Mikroplazm bakterisi astımlı hastalarda daha çok önemli kazanır. Ayrıca mikroplazma daha ender olarak sinüzit orta kulak iltihabı ve bronşitte yapabilmektedir. 

  Atipik zatürre insanların solunum sistemlerinde enfeksiyon yapıcı bir bakteridir. Fakat çok ilginç bir şekilde bu bakterilerin hücre duvarları olmadığı için sefalosporin ve penisilinlere karşı dirençlidir. İlk yıllarda bu bakteriye Antibiyotikler etki etmediğinden dolayı virüs sanmışlar ve onu keşfeden bilim adamının ismi olan Eaton ajanı adı verilmiştir. Daha sonra uzun ince yapışkan bir uca sahip ve hiç bir duvarı bulunmayan bu canlının bir bakteri olduğunu fark edilmiş ve mikroplazma adı verilmiş. Bu garip bakterinin yaptığı zatürreye de atipik Pnömoni denmiştir. 

  Mikroplazma bakterisi diğer birçok bakterinin ve virüslerden farklı olarak yıl boyunca hastalık yapabilme özelliğine sahiptirler. Yeni bahar veya kış aylarından sık hastalık yaptığı söylenemez. Fakat 4-5 yılda bir salgınlara neden olduğu da görülmektedir. En fazla okul çağı çocuklarında akciğer enfeksiyonu yapar 3 yaş altındaki çocuklarda enfeksiyon Yapması çok ender olarak görülebilir. 3-15 yaş arasındaki çocuklarda ise toplumdan kazanılmış pnömoni enfeksiyonların %10-%30 u mikroplazma kaynaklı olabilir. Mikroplazmanın yapacağı ana hastalık Zatürredir. Bakteriler alındıktan sonra ilk zamanlarda boğaz ağrısı, ateş, kuru öksürük, halsizlik, ses kısıklığı ile başlar. 

  Zamanla alt solunum yolu enfeksiyon tablosu yerleştirilir. Balgamlı öksürük, hırıltı, göğüs ağrısı, klinik seyri değişken olmakla birlikte İki haftadan sonra tablonun iyice kötüleştiği görülmektedir. Büyük çocuklarda ise beyaz köpüklü balgam çıkarabilirler. Kinik şikayetleri muayene ile saptanandan daha ağır olabilir. Mikroplazm bakterisi astımlı hastalarda daha çok önemli kazanır. Ayrıca mikroplazma  daha ender olarak sinüzit  orta kulak intihabı ve bronşit de yapabilmektedir.

  Atipik Zatürre Nasıl Konur

  Bakteri Kültürü: Mikroplazma bakterileri çok özel ve besleyici bir ortamda yapılması  teknik olarak da çok zor  şartlarda nazlı bir şekilde üretilmektedir. Bakterilerin balgam kültüründe üretilmesi oldukça zor bundan dolayı özellikle tica]]> Gebelikte Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/gebelikte-zaturre.html Fri, 30 Nov 2018 21:24:31 +0000 Gebelikte zatürre, nedeni olabilecek bakteriler pnömokok gibi bakteriler olabileceği gibi grip virüsü, suçiçeği virüsü ve kızamık virüsü gibi virüslerde gebelikte zatürreye neden olabilecek virüslerdir. Bu gibi durumlard Gebelikte zatürre, nedeni olabilecek bakteriler pnömokok gibi bakteriler olabileceği gibi grip virüsü, suçiçeği virüsü ve kızamık virüsü gibi virüslerde gebelikte zatürreye neden olabilecek virüslerdir. Bu gibi durumlarda şüphelenilen hastalarda erken tedavi çok önemlidir. Gebelikte zatürre (pnömoni) hastalığı oldukça tehlikelidir, yüksek ölüm riski çok fazladır ve anne karnında bebek ölümüne neden olmaktadır.

  Zatürre, akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalık çeşididir. Zatürre yüksek ateş, kaslarda ve boğazda sancı, öksürük ve koyu balgam ile kendini belli eden tehlikeli bir hastalıktır. Günümüzde 100 zatürre hastalığından 5 tanesi ölümle sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi ise bakterilerin çok hızlı bir şekilde kana karışması ve vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. Zatürre hastalığı hızlı ve kolayca yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden istatiksel sonuçların oranı oldukça yüksektir. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, her sene 90 bin kişiden fazla zatürre hastalığına yakalanmakta ve bunlardan 3 bini hayatını kaybetmektedir.

  Gebelikte zatürre oluşumuna neden olabilecek etkenler;

  Hastada astımın varlığı, grip gibi üst solunum enfeksiyonları, hapşırık ve öksürük sırasında yayılan virüs ve bakteriler, kansızlık, zatürreli başka hastalarla yakın temas, hamilelik döneminde kullanılan çeşitli ilaçlar, erken gebeliği önlemek için yapılan girişimler, gebelikte bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi zatürre oluşumuna neden olmaktadır.

  Gebelikte zatürre belirtileri nelerdir;
  • Göğüs ağrısı,
  • Hızlı nefes alıp vermek,
  • Kaslarda ve boğazda ağrı yaşanması,
  • 39-40 dereceye kadar ateşin yükselmesi,
  • Aşırı üşüme ve titreme,
  • Kendini çok yorgun hissetme, halsizlik ve dalgınlık,
  • Söylenenleri güçlükle anlayabilme.
  Yukarıda bahsedilen belirtiler görüldüğü zaman hemen acil olarak uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Erken tedavi için bu durum oldukça önemlidir.

  Zatürre hastalığının gebeliğe etkenleri;
  • Hastanın düşük yapmasına neden olabilir,
  • Anne karnında bebeğin ölümüne yol açabilir,
  • Hastanın erken doğum riskini arttırır, zatürre rahatsızlığında erken tedavi çok önemli olmakla beraber, uygulanılan tedaviler ile bu durumların önüne geçilmeye çalışılır.
  Gebelikte zatürre tedavisi, hastalığın şiddetine göre belirlenir ve şiddetine göre farklı tedaviler uygulanmaktadır. Hafif yaşanan zatürre hastalığı, antibiyotik kullanımı ve balgam söktürücü yada yumuşatıcı ilaçlarla tedavi edilir. İlaç kullanımından belirli bir süre sonra hasta tekrar uzman bir hekim tarafından muayene edilerek, kontrol edilir ve zatürre rahatsızlığın ilerleyişi hakkında bilgi edinilir. Aşırı ağır zatürre hastalığı yaşayan hastalar için ise gözlem altında tutularak, hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi şarttır. Hasta mutlaka 7-10 gün arası gözlem altında tutulur ve bu süre içinde tedavi uygulanmalıdır. Ayrıca tedavi süresi hastanın durumuna göre değişmektedir. Ağır zatürre durumlarında antibiyotik damardan sıvı olarak verilir ve solunum, oksijen desteği ile verilerek tedavi edilir.

  Zatürre aşısı ile zatürre hastalığından korunma günümüzde çok önemli olmakla beraber, gebelikte zatürre aşısı kesinlikle önerilmemektedir. Bu durum aynı zamanda emziren anneler içinde geçerlidir.

  ]]> Zatürre Hastalığı https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-hastaligi.html Sat, 01 Dec 2018 18:19:24 +0000 Zatürre hastalığı; bakterilerin yol açtığı, koyu balgamla, öksürükle ve yüksek ateşle kendini gösteren tehlikeli bir akciğer hastalığıdır. Bu bakterilerin sebep olduğu her 100 zatürre hastasından 5'i ölümle son Zatürre hastalığı; bakterilerin yol açtığı, koyu balgamla, öksürükle ve yüksek ateşle kendini gösteren tehlikeli bir akciğer hastalığıdır. Bu bakterilerin sebep olduğu her 100 zatürre hastasından 5'i ölümle sonuçlanmaktadır. Ayrıca bu bakterilerin kana karışıp, bütün vücuda yayılmasıyla çok ciddi hastalıklara yol açabilir. Bu hastalıkların başında menenjit gelir. Hastada iştahsızlık, halsizlik, ağır bir baş ağrısı, kuru ve beyaz dil, boğaz ağrısı, kilo kaybı gibi belirtiler görülmektedir. Bu belirtiler aniden görüldüğü gibi kronik ve uzun süreli de kendini gösterebilir. Bağışıklık sistemi zayıf olduğu için çocuklarda ve yaşlılarda bu hastalık ağır seyredebilir ve ölüme de yol açabilir. Zatürre hastalığının tedavisinde ağır bir antibiyotik kullanılması gerekir. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık olduğu için kalabalık yerlerden, kapalı ortamlardan uzak durulması gerekir. Okullar zatürre hastalığının en çok görüldüğü yerlerden biridir.

  Zatürre hastalığı belirtileri:
  • Baş dönmesi ve şiddetli baş ağrısı.
  • Kaslarda ve boğazda ağrı olması.
  • İdrar miktarının azalması ve çok su içme isteği.
  • Yorgun ve dalgın bir halde olma.
  • Endişelenme ve bayılacağını hissetme.
  • Hızlı soluk alıp verme.
  • Ateşin 39-40 dereceye kadar yükselmiş olması.
  • Dudaklarda uçuk tarzı yaralar ve dudaklarda  morarmalar meydana gelmesi.
  • Soluk alıp verirken sırtta batma tarzında bir ağrı hissetme.
  • Hırıltılı bir şekilde öksürüğün yanında koyu renkte balgam görülür.
  • Vücut direncinin zayıf düşmesi, yorgunluk ve halsizlik görülmesi.
  • Çok ilerlemiş şiddetli vakalarda koma hali görülebilir.
  Bu belirtilerden birkaçı varsa bile mutlaka doktora gidilmelidir.

  Zatürre hastalığına neden olan etmenler:
  • Bütün zatürre vakalarının yarısından sorumlu olan pnömokok türü mikroplardır. Pnömokok bakterisi nedeniyle oluşan zatürre, özellikle bağışıklık sistemini bozan herhangi bir hastalığı olan kişilerde böbrek, şeker hastalığı ya da karaciğer sirozu olanlarda ve yaşlı kişilerde ölümcül sonuçlara yol açabilir.
  • Sıcağın etkisiyle bozulan gıdalar, kirli su ve içecekler de mikrop kaynağı olabilmektedir. Yaz aylarında sıcağın etkisiyle tüketilen soğuk yiyecek ve içecekler, boğazdaki normal bakteri florasının bozulmasına sebep olarak, fırsatçı mikropların istilasına yol açar ve hastalık oluşturabilir.
  • Çevreyi kirleten gazlar zatürre hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır. 
  Zatürre hastalığının teşhisinde kan tahlili, akciğer filmi ve balgam incelemeleri yapılır. Zatürre tedavisinde bütün etken mikroorganizmaları kapsayacak geniş etki spektrumlu antibiyotik  tedavisi uygulanmaktadır. Ağır enfeksiyon geçiren hastalara birden fazla antibiyotik beraber kullanılabilir. Zatürreye yol açan bakterinin 90 türü vardır. Ancak hastalığa en çok sebebiyet veren 23 tür bakteri bulunmaktadır. Pnömokok aşısı bu 23 tür aşıyı içermektedir. Zatürre aşısı yıl boyunca her zaman yapılabilir.
  ]]>
  Zatürre Beslenme https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-beslenme.html Sun, 02 Dec 2018 17:24:37 +0000 Zatürre beslenme tedavi sırasında büyük öneme sahiptir. Zatürre tedavisinde beslenme doğru ve dengeli bir şekilde yapıldığında hastalık daha hızlı bir şekilde tedavi olmakta ve daha kolay atlatılmaktadır. Hasta kısa za Zatürre beslenme tedavi sırasında büyük öneme sahiptir. Zatürre tedavisinde beslenme doğru ve dengeli bir şekilde yapıldığında hastalık daha hızlı bir şekilde tedavi olmakta ve daha kolay atlatılmaktadır. Hasta kısa zamanda kendini daha iyi hissetmektedir.

  Zatürre hastalığı, akciğer dokusunda oksijeni alıp verme görevini yapan ''alveol'' adı verilen keseciklerin iltihaplanması ile oluşan bir hastalıktır. Her yaşta görülmekle birlikte bebek, küçük çocuklar, 65 yaş üstü kişiler, bağışıklık sistemi düşmüş kişiler, doğuştan beyin ve solunum sistemi anomalileri yada müzmin akciğer ve kalp rahatsızlığı olan kişilerde daha fazla görülmektedir.  

  Mikroplar, normal koşullarda bağışıklık sistemi ve bronşlarda bulunan önleyici mekanizmalar sayesinde hava keseciklerine kadar ulaşamazlar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda ise virüs ve bakteri gibi mikroorganizmaların hava keseciklerine ulaşarak bu küçük hava keseciklerin iltihapla dolmasına yol açar. Akciğerlerde oluşan bu enfeksiyon, havayla dolu küçük akciğer keseciklerine iltihap hücrelerinin birikmesine ve buraya kan damarlarından gelen açık sarı sıvının dolmasına yol açar. İçleri serum sıvısı ve iltihap hücreleri ile dolan alveoller solunum fonksiyonlarını yerine getiremezler ve hasta da solunum yetmezliği görülmeye başlar.

  Zatürre belirtileri; üşüme, yüksek ateş, titreme, öksürük, iştahsızlık, balgamda kan olması, paslı balgam, nefes almayla ve öksürmeyle meydana gelen şiddetli göğüs ağrıları, nefes darlığı, küçük çocuklarda kusma ve ishal gibi belirtilere yol açmaktadır.

  Zatürre beslenme sırasında şu unsurlara önemle dikkat edilmesi gereklidir;

  Vücudun işleyişini yoracak metabolizmayı yavaşlatacak besinlerin alımı azaltılmalıdır. Kırmızı et, şarküteri ürünleri (sucuk, sosis, salam gibi) işlenmiş gıdalar, şeker, bisküvi vs. besinlerin kesinlikle tüketilmemesi gereklidir.

  Zatürre beslenme sırasında sebze ve meyve içerikli doğal beslenme önemlidir. Sebze ve meyvelerde hastanın bağışıklık sistemini güçlendirecek, enfeksiyonlara karşı direncini artıracak çok önemli vitamin, mineral ve diğer doğal mineraller bulunmaktadır. Özellikle biber, domates, ıspanak, elma, kiraz, üzüm gibi sebze ve meyvelerin bol bol tüketilmesi, zatürre tedavisinde beslenme için çok büyük önemi vardır.

  Zatürre beslenme sırasında çeşitli bitkilerden yararlanmak gerekir. Zatürre beslenme tedavisi için en önemli adımlardan biri de bazı bitkilerden yararlanmaktır. Özellikle kuşburnu, ginseng, çörek otu, meyankökü gibi bitkiler bu konuda zatürre hastalarının çokça yararlandığı bitkilerdir. Bu bitkilerin düzenli kullanımı ile bir çok hasta da enfeksiyonların daha hızlı iyileştiği ve hastanın daha rahat bir şekilde hastalığı atlattığı bilimsel olarak kanıtlanmış ve gözlemlenmiştir.

  Zatürre rahatsızlığı bulaşıcı olmakla beraber tehlikeli bir hastalıktır. Hasta olan kişiyle yakın temas hastalığın bulaşmasına neden olmaktadır. Bakteriler veya virüsler tek başına yada damlacıklar içerisinde solunum yoluyla vücuda girerler. Hastanın öksürmesi, hapşırması ile birlikte kişinin bu havayı soluması ile mikroplar bulaşmaktadır. Aynı zamanda zatürre, gripten sonra da gelişebilmektedir.

  Zatürreye yol açan bakterinin 90 tipi vardır. Ancak bunlar arasında rahatsızlığa en çok sebep olan 23 tip bakteri bulunmaktadır. Pnömokok aşısı zatürre hastalığına en çok sebep olan bu 23 tip bakteriyi içermektedir.

  Zatürre beslenme ve tedavi ile birlikte hasta 1-3 hafta arasında iyileşmektedir. Tedaviye başlandıktan sonra genellikle bir kaç gün içerisinde ateşi düşer ve hasta kendini ilk güne nazaran daha iyi hisseder. Muayene bulgularının ve akciğer filminin düzelmesi ise daha uzun zaman alır.
  ]]> Sulu Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/sulu-zaturre.html Mon, 03 Dec 2018 02:22:30 +0000 Sulu zatürre, tıptaki adıyla pnömokok enfeksiyonu- ölüme neden olabilecek yüksek riskli hastalıklardan bir tanesidir. Sulu zatürre özellikle küçük çocukları ve yaşlıları daha çok etkilemektedir. Çünkü bu kişileri Sulu zatürre, tıptaki adıyla pnömokok enfeksiyonu- ölüme neden olabilecek yüksek riskli hastalıklardan bir tanesidir. Sulu zatürre özellikle küçük çocukları ve yaşlıları daha çok etkilemektedir. Çünkü bu kişilerin bağışıklık sistemleri normal kişilere göre daha zayıftır. Sulu zatürre kendini aniden gösteren bir hastalıktır. Ani belirtilerle ortaya çıkan bu hastalık bir anlamda sinsi olarak ilerleme gösterir. Sulu zatürre rahatsızlığı ile birlikte ciğerlerde su dolu baloncuklar oluşur ve bu nedenle hastanın hayati giderek ortadan kaybolmaya başlar.

  Sulu Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

  Sulu zatürre bir anda ortaya çıkan yüksek ateşle kendisini göstermektedir. Hastada bir anda 39 derece ateş meydana gelmektedir. Bu belirtinin yanı sıra hastada şiddetli öksürük ve beraberinde koyu renkli balgam da görülmektedir. Bu belirtiler hastaların yaşına göre bazen değişiklik gösterebilmektedir. Gençlerde bu belirtilerin yanı sıra titreme de meydana gelebilir. Tüm bu belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte hastada yorgunluk ve halsizlik de baş göstermektedir. Bu yorgunlukla birlikte hastada bilinç kaybı da meydana gelebilmektedir.

  Sulu zatürrenin bu kadar tehlikeli olmasının nedeni ciğerlerdeki baloncukların patlamasıyla tüm bakteriler kanla birlikte vücuda yayılır. Bu durum da ölümcül sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Sulu zatürre diğer insanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Üst solunum yolları ile bulaşan bakteriler vücutta gelişerek hastalığı ortaya çıkarmaktadır. Hastalık hasta kişiyle sağlıklı kişinin en az 2 metre yakınlaşması ile bulaşabilmektedir. Solunum yoluyla bulaşan bakteriler önce burun ve ağız boşluğuna yerleşirler ve burada koloni kurarlar. Daha sonra da buradan solunum yoluyla ciğerlere ulaşırlar.

  Sulu zatürre dört adımda tespit edilir ve tedavisi uygulanır. Öncelikle hastalığın tanısı yapılır ve şiddeti konusunda değerlendirme yapılır. Sulu zatürre için genel tedavi uygulaması antibiyotik ile yapılmaktadır. Son adımda da tedavi sürecinin takibi sürecin sonlandırılması sağlanır.
  ]]>
  Zatürre Mikrobu https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-mikrobu.html Mon, 03 Dec 2018 21:20:48 +0000 Zatürre Mikrobu, akciğerlerde meydana getirdiği iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan ve son derece ciddi bir hastalıktır Tıp literatüründe pnömoni olarak adlandırılan bu hastalık bakteri virüs ve parazitlerin ak Zatürre Mikrobu, akciğerlerde meydana getirdiği iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan ve son derece ciddi bir hastalıktır Tıp literatüründe pnömoni olarak adlandırılan bu hastalık bakteri virüs ve parazitlerin akciğerlere yerleşmesi sonucunda ortaya çıkar.

  Halk arasında zatürre olarak bilinen bu hastalık Türkiye'de ölüm sebebi olan hastalıklar arasında 5. sırada yer alırken; enfeksiyona bağlı ölümler arasında ise 1. sırayı çekmektedir. Zatürreye yakalanan kişilerin ölüm oranı ise % 5'tir bu hiç de azımsanacak bir rakam değildir. Zatürreye neden olan virüs ve bakteriler vücuda girdiklerinde alveollerin çevresine yerleşerek o bölgede iltihaplanmalara neden olur. Hayati önem taşıyan oksijenin yönetiminde görev alan alveollerin iltihaplanması hastalığın tedavi edilmemesi ölümlere yol açabilir.

  Zatürreye Neler Neden Olur 

  Zatürreye sebep olan 90 yakın mikroorganizmanın bulunduğu araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında 23 tanesi hastalığı oluşturma anlamında oldukça etken ve kuvvetlidir. Üç tip zatürre görülebilir. Bunların ilki ve en uygun olan zatürre mikrobudur. İkincisi daha ağır seyreden lokser zatürresidir. Üçüncü zatürre tipi ise iyi tedavi edilmeyen akciğer hastalıklarından kaynaklanan bronköpnomonedir. 

  Zatürre Mikrobundan Nasıl Korunulabilir

  Zatürre mikrobundan korunma yolları denildiğinde aklımıza ilk gelen Zatürre aşısı olarak da bilinen pnömokok aşısıdır. Koruyucu etkileri olduğu bilinen kuvvetli bir seçenektir. Pnömokok aşısı zatürreye yol açtığı bilinen 23 tip mikroorganizmaya karşı geliştirilmiş bir aşıdır. Bağışıklık sistemi zayıf kişiler kas hastalığı bulunan kişiler kronik böbrek rahatsızlığı olanlar kronik akciğer rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üzeri yaşlılar doktor kontrolü veya doktor tavsiyesi ile aşılanabilirler.

  Zatürre mikrobu aşısı koruyucu etkisi çok yüksek bir aşıdır. Aşılama aralığı kişiye göre ve durumuna göre değişiklik gösterir mutlaka bir doktor tavsiyesi ile yapılmalıdır. Aşılanma dışında sayılabilecek korunma yöntemleri arasında dengeli doğru beslenmenin yanı sıra kötü alışkanlıklar olarak bildiğimiz alkol ve sigaranın kullanılmaması gerekir.

  Zatürre Mikrobu Bulaşıcı Mıdır

  Zatürre maalesef bulaşıcı bir hastalıktır. Fakat bu mikrobu alan herkes zatürre olmayabilir bazı bünyelerde hafif  ateş ve öksürükle atlatılabilir. son derece ciddi sonuçlar doğuran bu hastalık ise virüsün vücuda girmesi ile başlamıştır. Bu durum mikropları harekete geçirerek hastalığın oluşmasına neden olabilir. Zatürre mikrobu taşıyan insanlardan yakın temasta bulunmak veya aynı kaşık ve çatal kullanmak hastalığı kişiden kişiye geçirebilir Ayrıca vaktinde tedavi edilmeyen bronşit hastalığı da zatürreye dönüşebilir.

  Zatürre Mikrobu Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir

  Zatürre tedavi yöntemi iki türlü ifade edilir. Bu iki türün birbirinden farklı belirtileri vardır.

  Tipik zatürre: Ani ve gürültülü bir başlangıç ile,  titreme, üşüme  39-40 dereceye ulaşan yüksek ateş,  nefes alırken, batıcı göğüs ağrısı, iltihaplı balgam çıkarma ve öksürük aniden ortaya çıkar

  Atipik zatürre: Belirtiler çok sinsi bir şekilde seyreder ateş fazla yüksek değildir. İştahsızlık, halsizlik, bulantı, kusma, kas ağrıları, baş ağrıları, kuru ve inatçı öksürük ve akciğer dışı organlara ait çeşitli şikayetler görülmektedir.

  Zatürre Mikrobu Tedavisi Nasıldır

  Zatürre mikrobu tedavisinde antibiyotik kullanma sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir.

  Hastalığın tedavisinde izlenecek olan yol teşhis edilme süresi ile yakından ilgilidir. Erken teşhis konular hastalar evde tedavi edilirken geç kalındığı durumlarda hastalar hastanede hatta yoğun bakımda gözetim altında tutulmalıdır. Zamanında uygulanmayan tedavi hastalığın kolayca ilerlemesine ve farklı rahatsızlıkların olmasına neden olabilir. Bunlar arasında üst solunum yolları hastalığı, beyin zarı iltihaplanması, kalp hastalıkları, kanser ve yutkunma güçlüğü sayılabilir. Antibiyotik tedavisinin sıklıkla uy]]> Yaşlılarda Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/yaslilarda-zaturre.html Tue, 04 Dec 2018 18:02:58 +0000 Yaşlılarda Zatürre, Zatürre akciğerlerde meydana gelen iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan son derece ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık virüs ve bakteri parazitlerinin akciğerlere yerleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Zatürreye Yaşlılarda Zatürre, Zatürre akciğerlerde meydana gelen iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan son derece ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık virüs ve bakteri parazitlerinin akciğerlere yerleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Zatürreye neden olan virüs ve bakteriler insan vücuduna girdiklerinde alveollerin çevresine yerleşerek o bölgede iltihaplanmaya yol açmaktadır.Yaşlılarda zatürre yakalanma riski gençlere göre çok daha fazladır.

   
  Yaşlılarda zatürre riskini artıran en önemli nedenler, sigara kullanımı ve grip, yetersiz beslenme önemli etkenlerdendir. Özellikle kış mevsiminde grip çok önemli  sorunlardan biridir. Yaşlılarda zatürre gibi diğer önemli sağlık sorunlarına da yol açar.
  Bu sebeple yaşlılar grip oldukları zaman aktif olarak en azından aile hekimlerine  kontrollere gitmeleri, iyileşirken tekrar kötüleşme görüldüğünde mutlaka uzman bir doktora başvurmaları gerekir.

  Gribin bu yüksek riskli yan etkileri sebebiyle 65 yaş üstünün her yıl grip aşısı olmaları ve zatürrenin önem önlenmesinde fayda sağlayacaktır zatürre yaşlı bir kişide Ateş yüksekliğinde rahatsız edici öksürük ve kokulu veya iltihaplı balgam Nefes nefes almayla Vatan yan ağrıları önceden olmayan nefes darlığı genel durum bozukluğu keyifsizlik iştahsızlık günlük keyifle yapılan meşguliyetleri yapamama durumlarında akla zatürre gelmelidir. 

  Yaşlılarda zatürre tipik klinik tablo yapamayabilir. Bu sebeple yaşlı birisinde günlük aktiviteler bozulursa, halsizlik, isteksizlik, keyifsizlik iştahsızlık durumu olur ise ateş, öksürük,ağrı, nefes darlığı, balgam gibi şikayetleri beklenmeden hemen doktora başvurulmalıdır.Yaşlılarda beslenmenin çok önemli olduğunu unutmamamız gerekir.

  Her yıl Ekim ayında grip aşısı hava akciğer yanlarına karşı korunma terliyken açık havada cereyan'dan korunmaları aşırı terleme iç ve dış ortam arasında yer değiştirirken giyinmeye dikkat etmeli. Pamuklu veya yünlü giysiler kullanılmalıdır. 

  Sigara içilmemeli ve beslenmeye çok dikkat edilmesi yaşlılarda zatürre riskini azaltacağından yaşlılarda beslenmenin çok çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. 
  Normal günlük beslenmeye ilaveten her gün evde yapılmış komposto, bir tabak yeşil salata, iki bardak ayran, bir tabak meyve salatası, meyve suyu, iki bardak ayran ve bir bardak süt yaşlılar için çok önemli temel beslenme desteklemelidir
  .
  Tabii ki bütün bunlar sigara kullanılmadığı takdirde yararlı olacaktır. Kanser tedavisi olanlar kortizon türü ilaçlar kullanan yaşlılar zatürre riskine karşı çok dikkatli olmaları gerekir. Yaşlılar doktor önerisi olmadan kesinlikle antibiyotik ilaçlarını kullanmamaları gerekir. Çünkü önceden antibiyotik kullanırken zatürre olan yaşlı hastalarda ölüm riski  yüksek olabiliyor.
  ]]>
  Akciğer Kanserinde Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/akciger-kanserinde-zaturre.html Wed, 05 Dec 2018 03:59:10 +0000 Akciğer Kanserinde Zatürre: Zatürre mikrobik bir hastalıktır. Akciğerlerde hava almamıza yarayan alveol adı verilen keseciklere kadar gelen mikroplar, burada iltihaba yol açar. Bu alveolların içerisi sıvıyla dolar. Burada mey Akciğer Kanserinde Zatürre: Zatürre mikrobik bir hastalıktır. Akciğerlerde hava almamıza yarayan alveol adı verilen keseciklere kadar gelen mikroplar, burada iltihaba yol açar. Bu alveolların içerisi sıvıyla dolar. Burada meydana gelen iltihaplanma nedeniyle genellikle kişide balgam yakınması, ateş ve öksürük meydana gelir. 
  Diğer yandan akciğer kanserinde, akciğer ya da bronşlardaki bir hücre, kontrol dışı olarak üremeye ve etrafındaki diğer dokulara zarar vererek yayılır. Hatta lenf aracılığıyla lenf bezlerine, kan yoluyla vücuttaki diğer organlara yayılır.

  Akciğer kanserine neden olan temel sebep sigaradır. 

  Hastaların %90'dan çoğu sigara içer. Bundan ayrı olarak, bazı kimyasal madde ile gazlara maruz kalmak da kansere neden olmaktadır. Genetik yatkınlıkta bazı hastalarda önemlidir. Birinci derece akrabalarından birinin kanser olması, aynı zamanda kendisinin de sigara içmesi kanser olma riskini 2.5 kat daha arttırır. 
  Önceden geçirilen bazı akciğer hastalıkları ender de olsa akciğer kanseri için zemin oluşturabilir. Ancak bu akciğer hastalığı, zatürre değildir. Akciğerlerde sertleşmeye yol açarak iyileşen hastalıklarda, üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen, bu sertleşmiş akciğer dokusundan kanser oluşumu gelişebilir. Verem hastalığı iyileşirken, akciğerde fibrozis denilen bir sertleşmeye yol açarak iyileşir. Verem geçirmiş olan kişilerin akciğer kanseri olma riski 3 kat daha fazladır. Akciğerde yaygın olarak sertleşmeye sebep olan skleroderma hastalığının, akciğer kanseri olma riski 20 kat daha artmıştır.

  Neticeye baktığımızda bazı akciğer hastalıkları, sonradan akciğer kanserine zemin oluşturabilir. Ama genel olarak halk arasında çok korkulan bir durum olan "zatürre oldum, kansere çevirir mi" sorusuna cevap hayır "Hayır" diyebiliriz. Akciğer kanserinde zatürre olması mümkün değildir. Akciğer kanserinde zatürreden şüphelenilmez.
  Ancak buna karşılık olarak çok ender bir akciğer kanseri türü olan bronkoalveoler kanserin akciğer grafiğinde, zatürre gibi göründüğü, ileri derece incelemelerde bunun zatürre olmadığı, akciğer kanseri olduğunun belirlendiği söylemek gerekir. Burada, bunun en baştan beri bir zatürre olmadığı, sadece kanser grafiğinde zatürre gibi gözüktüğü görülmektedir.
  ]]> İbrahim Saraçoğlu Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/ibrahim-saracoglu-zaturre.html Wed, 05 Dec 2018 05:04:29 +0000 İbrahim saraçoğlu zatürre, Bir takım bakterilerin neden olduğu halk dilinde zatürre diye bilinen hastalıklar tedavi edilmedikleri zaman ölümle sonuçlanan durumlar doğurabilecek ciddi sonuçları olabilen bir hastalıktır.Kişinin İbrahim saraçoğlu zatürre, Bir takım bakterilerin neden olduğu halk dilinde zatürre diye bilinen hastalıklar tedavi edilmedikleri zaman ölümle sonuçlanan durumlar doğurabilecek ciddi sonuçları olabilen bir hastalıktır.Kişinin genetik yapısı ve bağışıklık sistemi ile alakalı bir durumdur. Bazen basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu bile bunu tetikleyebilmektedir. Streptekokus pnömoni bakterisinin neden olduğu her 100 zatürreden 5'i ölümle sonuçlanmaktadır. Yaşlı ve küçük çocuklarda bu oran azımsanmayacak kadar çoktur. İbrahim saraçoğlu zatürre için bitkisel kürler ve öneriler ile bu sürecin desteklenerek kişinin bağışıklık sistemine destek olunabileceğini belirtmektedir. Zatürre öncesi bu bakterilerin kanda görülmesi menenjit başta olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar. İbrahim saraçoğlu zatürrenin belirtilerinin birden bire çıkabileceği gibi, bazen de kronik ve uzun  süreli seyredebileceğini vurgulamıştır. Hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Bu sebepten belirtileri dikkate almak ve vakit kaybetmeden doktora gidip muayene olmak gerekir. Kısaca, yüksek ateş, titreme, terleme, öksürük ve koyu renkte balgam zatürre belirtisi olabilir. Gerekli tetkiklerden sonra tedavi sürecine destek olarak şu bitkisel kürler kullanılabilir, 

  İbrahim Saraçoğlu Zatürreİbrahim saraçoğlu zatürre için bitkisel kürler, 
  • Yaban kekiği kürü, kaynayan bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı yaban kekiği atılarak 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Sabah akşam yemeklerden iki saat sonra içilir. Bu küre 1 ay devam edilebilir.  Taze hazırlamak gerekir. 
  • Karabaş otu, Kaynayan bir bardak sıcak suya atılır. Altı çok kısık olacak şekilde 7 dakika demlenir. Sabah akşam yemeklerden iki saat sonra içilir. 10 gün devam edilir. Bir hafta ara verilir ve tekrar 10 gün devam edilir. 
  • Kestane balı, Günde bir tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde kestane balı yenilebilir 
  • İncir, 5 adet parçalanmış incir sıcak suda bekletilerek içilir. 
  • Çuha çiçeği,  Şurubu yapılarak içilir. Aktarlarda hazır şurubu da bulunmaktadır. 
  • Hatmi çiçeği, Çayı hazırlanarak içilir. 
  • Kaymak, Badem ve şeker ile yenilerek tüketilir. 
  • Kırlangıç otu, Taze kökünün şurubu içilir. Dikkat edilmesi gerekir. Fazla tüketilir ise kişiyi zehirler. 
  • Zeytinyağı, Gün içerisinde 4 saat arayla bir yemek kaşığı zeytinyağı içilir. 
  • Limon, Taze olarak sıkılan limon suyunun içerisine bal ilave edilerek içilir. 
  • Sirke, İçerisine bal ilave edilerek içilir. 
  • Kahkaha çiçeği, Bu çiçeğin merhemi göğüs ve boyun kısmına sürülür. 
  • Tarçın, Çin tarçını diye bilinen tarçın yağı sürülür. 
  Şifalı bitkilerden aç karnına sabah, öğle ve akşam yatarken çay yapılarak içilebilir. Her öğün birer bardak toplamda 3 bardak içilebilir. Çay gibi demleyip balla tatlandırılıp içilebileceği gibi, öğütülmüş hali bal ile macun yapılarak da tüketilebilir. Kaynatılıp buharı içine çekilebilir. Yağı burun deliklerine damlasının göğüs ve sırt bölgesine sürülerek masaj yapılır ve bölge sarılır. İbrahim saraçoğlu zatürre hastalığında doktorun verdiği tedaviyi dikkatli ve özenli bir şekilde yaparak bu hastalıktan kurtulmak mümkün olduğunu belirtmiştir. 
  ]]>
  Zatürre İlaçları https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-ilaclari.html Wed, 05 Dec 2018 22:05:30 +0000 Zatürre ilaçları, akciğerlerin birinde ya da her ikisinde de bulunmakta olan hava keseciklerinin iltihaplanması ile meydana gelen bir enfeksiyondur. Bu durumda hava keseleri bir sıvı ile ya da irinli bir madde ile dolabilir. Ayrıc Zatürre ilaçları, akciğerlerin birinde ya da her ikisinde de bulunmakta olan hava keseciklerinin iltihaplanması ile meydana gelen bir enfeksiyondur. Bu durumda hava keseleri bir sıvı ile ya da irinli bir madde ile dolabilir. Ayrıca öksürük ile  birlikte yüksek ateş, ürperme hatta nefes alma zorlukları yaşanabilir. Bakteri, virüs ya da mantar gibi pek çok çeşitli türde organizma zatürreye sebep olabilen faktörler arasındadır.

  Zatürrenin ciddiyeti de orta seviyeden yaşam tehdit edici seviyelere kadar değişiklik gösterebilir. En ciddi ve önemli olarak oluşan durumlarsa bebekler, küçük yaştaki çocuklar ile 65 yaşın üstündeki insanlardır. Bunun sebebi ise bağışıklık sisteminin bu bireylerde daha zayıf olmasıdır. Böylelikle beden hastalığa direnmede güçlük yaşar ve de zatürre oluşumu gözlenir.

  Zatürre İlaçları İle Tedavi Nasıl Yapılmaktadır 

  Zatürre hastalığının tedavisi enfeksiyonu tedavi etmek ve de komplikasyonları önlemek üzerine oluşturulmuş adımları izlenmesiyle yapılır. Toplum kaynaklı zatürre hastalığına sahip olan kişilerin tedavisi büyük oranda ilaç tedavisi ile birlikte ev ortamında yapılmaktadır. Pek çok belirtinin birkaç günde ve haftada düzeldiği görülse de, halsizlik, bitkinlik gibi durumlar birkaç ay daha sürecektir. Belirli tedavi yöntemleriyse yaşa, genel sağlık durumuna ve de zatürrenin ciddiyetine göre değişiklik gösterebilmektedir.

  Antibiyotik; ile tedavi yönteminde kullanılan ilaçlar, bakteri kaynaklı zatürre tedavisinde kullanılır. Öncelik olarak hastalığa sebep olan faktörün bakteri olduğu tespit edilmeli ve ardından da tedavi işlemi için en uygun antibiyotik seçilmelidir. Şayet belirtileriniz de herhangi bir ilerleme oluşmuyor ise doktorunuzdan yeni bir antibiyotik istemekte fayda bulunmaktadır.

  Ateş Düşürücüler; genel itibari ile aspirin, ibuprofen (motrin IB, advil ve diğerleri) ve asetaminofen (tylenol ile diğerleri) gibi ilaçlar içermektedir. Zatürre hastalığı esnasında oluşan yüksek ateşin düşürülmesi amacı ile bu ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

  Zatürre İlaçları

  Öksürük İlaçları; dinlenmeye gereken önemi verdiğiniz sürece öksürüğünüzü azaltmak için kullanılmaktadır. Öksürüğü tamamen kesmek iyi bir fikir değildir. Neden derseniz, Çünkü öksürük, akışkanların akciğere akmasında ve de gevşetilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

  65 yaş ve üzeri kişilerde, tansiyon düştüğünde, nefes almak için yardım alma ihtiyacı duyulduğunda, vücut sıcaklığın normalin altına indiğinde, kalp atış hızı düzensizleştiğin de, nefes alıp verme hızı arttığında ciddi durumlar ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda hastaneye gitme ihtiyacı duyarsınız.

  Zatürre İlaçları

  • Siprobel 750 mg Film Tablet
  • Ufexil 200 mg/100 ml I.V. 
  • Selfleks CIPRASEL 200 mg/100 ml I.V. 
  • Roxin 400 mg/200 ml I.V. Flakon
  • Proxacin 750 mg Film Tablet
  • Novarex400 mg/200 ml I.V. Flakon
  • Flotic 200 mg/100 ml I.V. Flakon
  • Cıpropol 2 mg/ml %0,9 Sodyum Klorür Çözelti
  • Ciprocam 400 mg/200 ml I.V.  Flakon
  • Enfexia 125 mg Film Tablet
  ]]>
  Zatürre Belirtileri https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-belirtileri.html Thu, 06 Dec 2018 17:38:22 +0000 Zatürre belirtileri; ilk olarak kişide kırgınlık ile başlar, arkasından halsizlik ve bitkinlik devam eder. Ayrıca sarı-yeşil arası gelen balgam, yükselme gösteren ateş, öksürük ve üşüme-titreme atakları kişilerde k Zatürre belirtileri; ilk olarak kişide kırgınlık ile başlar, arkasından halsizlik ve bitkinlik devam eder. Ayrıca sarı-yeşil arası gelen balgam, yükselme gösteren ateş, öksürük ve üşüme-titreme atakları kişilerde kendini gösterir. Bu durum zatürre başlangıcının tipik bir göstergesidir. Fakat her seferinde böyle tipik bir şekilde karşımıza çıkmayabilir.

  Zatürre, tek başına bir öksürük veya ateş ile de görülebilinir. Bulantı, baş ağrısı, eklem ağrıları, ishal, kusma ve bilinç de oluşan bulanıklıklar gibi solunum enfeksiyonlarının esneyerek ciğerlere inmesi sonucunda gelişme gösterir.

  Zatürre sorununun en önemli belirtisi öksürüktür. Bu hastalığa tutulmuş vakaların yaklaşık % 80’inde sürekli değişkenlik gösteren veya yeni gelişen öksürük şikâyetleri gözlenmektedir. Hastaların pek çoğu öksürme esnasında oluşan öğürme nedeniyle balgam çıkartmak durumunda kalırlar. Bu balgam çoğunlukla yeşil, küf ve sarı renkte olabilmektedir. Bazı hastalar da ise kuru, kuru gelen öksürük ön planda olur.

  Zatürre Belirtileri

  Zatürre hastalığının, inatçı özelliği ve beraberinde getirdiği ciddi problemler ile oldukça mühim tutulması gereken hastalıklar arasında yer alır. Hastalık aşamasında hastanın peşini ateş faktörü bırakmaz. Çoğunlukla ataklar halinde olur ve beraberinde ise ateşe üşüme ve titreme hissiyatı eşlik eder. Kalp hastası olanlar, yaşlı kişiler, böbrek sorunu olanlar, karaciğer hastalığı, kronik akciğer sorunu yaşayanlar, vücut direnci güçsüz olan kişiler ve çeşitli hastalık sorunları olanlarda şikâyetler tipik bir şekilde gözlenmeyebilir. Bu durumun yerine genel sağlık da bozulma, altta yatan herhangi bir hastalık ve aniden gelişen, git gide kötüleşme gösteren vaziyetler gözlenebilmektedir.

  ]]>
  Zatürre Tedavisi https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-tedavisi.html Fri, 07 Dec 2018 11:53:48 +0000 Zatürre, bazı bakteriler nedeni ile ortaya çıkan, ateş, öksürük gibi belirtilere neden olan bir hastalıktır. Ayrıca zatürreye neden olan bakterilerin kana bulaşması ve bütün vücuda yayılması sonucu çok ciddi ra Zatürre, bazı bakteriler nedeni ile ortaya çıkan, ateş, öksürük gibi belirtilere neden olan bir hastalıktır. Ayrıca zatürreye neden olan bakterilerin kana bulaşması ve bütün vücuda yayılması sonucu çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların en önemlisi menenjit hastalığıdır. Zatürre ufak çocuklarda ve ileri yaşlarda daha şiddetli seyreder ve sonuç ölüme kadar gidebilir.

  Zatürre tanısı için hastada oluşan şikayetler değerlendirilerek fiziki muayene yapılır ve büyük oranda tanı konulabilir. Muayene anında doktorun akciğerleri dinlemesi ile oluşan anormallik rahatlıkla fark edilebilir. Ayrıca akciğer filmi de tanı için önemli bir ayrıntıdır.

  Zatürreye yakalanan hastalar için en uygun tedavi yöntemi öncelikle yatak istirahatidir. Yatak istirahati zatürre hastaları için mutlaka şarttır. Bu hastalık ile karşı karşıya kalan hastalarda hastalığın boyutuna ve türüne göre tedavi yolu izlenir. 

  Zatürre tedavisi hastada oluşan belirtilerin şiddetine göre farklılık göstermektedir. Eğer hastalık çok şiddetlenmemiş ise antibiyotik tedavisi ile hastalık kontrol altına alınabilir. Antibiyotik tedavisi hastaların rahatlaması için de önemlidir. Ayrıca antibiyotik tedavisine destek amacı ile öksürük şurubu ve balgam söktürücüler verilir. Bu tür ilaçlar doktorun reçetesi ile ve önerdiği dozlarda kullanılır. Uygulanan ilaçlar enjekte şeklinde ya da ağız yolu ile kullanılır. Ayrıca hastanın ilaç tedavisi ile beraber doktor kontrolü altında olması gerekir.

  Zatürre Tedavisi

  Hastalık eğer çok ilerlemiş ise, hastanın hastaneye yatması gerekebilir. İlerlemiş vakaların yaklaşık 10 gün kadar hastane ortamında zatürre tedavisi görmesi gerekir. Hastalığın gidişatına göre uygulanan tedavi süresi değişebilir. Gerekli olduğu durumlarda ve nefes darlığı sıkıntısı çeken hastalar için oksijen verilmelidir ve oksijene destek amacı ile nefes açıcı ilaçlardan yararlanılmalıdır. Oksijen ve nefes açıcı ilaçlar hastanın solunum sıkıntısı çekmesini önler.

  Zatürre hastalığında uygun tedavi zamanında yapılmazsa, kişiyi ölüme kadar götürebilir. Zatürre hastalığı oldukça tehlikeli bir hastalık olduğu için hastalıktan korunma yollarına başvurmakta önemlidir. Zatürre aşısı ile hastalığa yol açan bakterilerden korunmak mümkün olmaktadır. Kişi zatürre aşısı sayesinde bakterilere karşı bağışıklık kazanır ve kazanılan bağışıklık uzun süre devam eder. Aşının etkisi 5 yıl kadar devam eder. Ancak daha sonra tekrar uygulanmasında yarar vardır. Özellikle riskli gruplar, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi güçsüz olanlar mutlaka zatürre aşısı yaptırmalıdır.

  Zatürreden Korunmak İçin:

  • Sigara ve alkolden kaçınılmalıdır
  • Hastalığın tedavisinin başarılı olabilmesi için dengeli ve düzenli beslenmek şarttır
  • Vücut hijyeni zatürre hastalığından korunabilmek ve tedavinden başarı sonuç alabilmek için önemlidir.
  ]]>
  Zatürre Başlangıcı https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-baslangici.html Fri, 07 Dec 2018 12:13:59 +0000 Zatürre, tıp camiasında pnömoni olarak adlandırılan ve akciğer dokusunun iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık, Bakterilerin ve virüslerin yol açtığı akciğer enfeksiyonu olarak isimlendir Zatürre, tıp camiasında pnömoni olarak adlandırılan ve akciğer dokusunun iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık, Bakterilerin ve virüslerin yol açtığı akciğer enfeksiyonu olarak isimlendirilebilir.  

  Zatürre ülkemizde yaygın bir şekilde görülen ve enfeksiyon hastalıkları arasında en fazla ölüme sebebiyet veren hastalıkların arasında yer almaktadır. Özellikle çocuklarda, ileri yaş grubunda ve sağlığını olumsuz etkileyen farklı bir hastalığı olan kişilerde zatürre daha tehlikeli olabilmektedir. Zatürre kişinin ağzı, burnu ve sindirim sisteminde yer alan mikropların akciğere kadar yayılması sonucu ortaya çıkar. Ayrıca yakın temas ile havaya yayılan hava keseciklerinin solunum yolu ile vücuda alınması sonucu da başkasından bulaşma olasılığı yüksek hastalıklardandır. 

  Ateş, öksürük, ağrı ve nefes darlığı zatürre ile uyumlu olan belirtiler arasındadır. Ancak bu belirtilere rağmen fiziki muayene sırasında zatürreye ait bir bulgu tespit edilememişse bu hasta gruplarında ''zatürre başlangıcı ''tanısı konulabilir. Hastanın akciğerlerinde iltihap olmasına rağmen, kullanılan röntgenin yetersizliği, hastanın susuz kalması ya da zatürrenin kalbin arka tarafına yerleşmesi sonucu zatürre teşhis edilemeyebilir.

  Zatürre Başlangıcı

  Zatürre başlangıcı çoğu zaman halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi hislerle ortaya çıkabilir. Daha sonra titreme, ateş, koyu kıvamlı balgam ve öksürük atakları oluşur. Fakat bu tablo tipik bir tablodur ve zatürre her zaman bu şikayetlerle başlamayabilir.

  Zatürre sadece yüksek ateş ile de gelişim gösterebilir. Mide bulantısı, baş ağrısı, ishal, eklemlerde ağrı solunum sistemi ile alakalı olmayan yakınmalar da zatürre başlangıcı olabilir.

  Zatürre başlangıcında öksürük en önemli şikayetler arasındadır. Hastaların çoğunda yeni oluşum gösteren ve karakteri farklılaşabilen öksürük yakınması vardır. Öksürüğün devamında koyu kıvamlı balgam ve yüksek ateş açığa çıkar, üşüme ve titreme atakları da zatürre başlangıcında görülebilen belirtiler arasındadır.

  ]]>
  Zatürre Bulaşıcımıdır https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-bulasicimidir.html Sat, 08 Dec 2018 06:49:37 +0000 Zatürre, insanın yaşamını yitirmesine neden olabilecek ciddi bir akciğer rahatsızlığıdır. Streptokokus pnömoni olarak adlandırılan bir bakterinin olumsuz etkileri nedeniyle açığa çıkmaktadır.Zatürre, Zatürre, insanın yaşamını yitirmesine neden olabilecek ciddi bir akciğer rahatsızlığıdır. Streptokokus pnömoni olarak adlandırılan bir bakterinin olumsuz etkileri nedeniyle açığa çıkmaktadır.Zatürre, çocuklarda, solunum yollarında kronikleşen hastalığı bulunanlarda ve yaşlılarda oluştuğu zaman daha  ciddi olabilmekte ve hayati tehlike yaratabilmektedir.

  Yüksek ateş, öksürük ve koyu kıvamlı balgam hastalığın en bilindik belirtilerindendir. Gençlerde zatürre aniden titreme ve devamında oluşan yüksek ateş ile beraber ortaya çıkabilir. İleri yaşlarda ise daha sinsi bir şekilde ortaya çıkar ve zatürre şüphesi oluşmayabilir. Çoğu yaşlı zatürre hastasında öksürük, balgam ya da ateş gibi belirtiler olmayabilir. Ancak kişi hastalığın etkisi ile yorgun bir hal sergileyerek bilinç bulanıklığı yaşayabilir. 

  Zatürreye yol açan bakteriler, kan yolu ile bütün bedene dağılarak ''bakteriyemi'' olarak adlandırılan tablo ve beyin zarında menenjit gibi çok ciddi sorunlara da yol açabilir. Bu bakteriler aynı zamanda zatürreye de yol açtığında ölümle sonuçlanan tablolar kaçınılmaz olur.

  Zatürre Bulaşıcımıdır

  Zatürreye yol açan bakteriler kişiden kişiye, 1 - 2 metrelik mesafeden kolaylıkla bulaşabilmektedir. Zatürre hastalığı sağlıklı kişilere, aksırık, öksürük ya da karşılıklı konuşma anında yayılan damlacıkların solunması nedeniyle bulaşabilir. Zatürreye yol açan bakteriler yakın temas nedeniyle solunum anında vücuda alınır ve üst solunum sisteminde burun ve ağız boşluğuna yerleşerek  yerleştikleri alanda çoğalır. Çoğaldıkları alanlarda gruplar halinde yaşamaya başlarlar. Kalabalık mekanlar, havasız ortamlar, ortak kullanım alanları zatürrenin bulaşma riskini arttıran yerlerdir. Bu gibi mekanlarda zatürre yaygın olarak açığa çıkabilir. Ayrıca okul çocukları ve ufak çocuklarda yayılma olasılığı daha fazladır. Zatürre hastalığı grip ve nezle gibi üst solunum yolu ile alakalı olan hastalıklar kadar bulaşıcı özelliği olan bir hastalık değildir.

  Zatürre hastalığının yayılması daha çok viral üst solunum yolları enfeksiyonları ile birlikte görülür. Bu enfeksiyonların açığa çıkması ile vücudun savunma mekanizması zayıflar ve pnömokok adlı bakteriler rahatlıkla zatürre için zemin hazırlar.

  ]]>
  Zatürre Nedir https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 14:04:25 +0000 Zatürre nedir, akciğerlerdeki hava keseciklerinin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tıpta zatürre ''pnömoni'' olarak tanımlanır. Zatürreye birden fazla mikrop sebep olabilir. Fakat hemofilıs, pnömokok, st Zatürre nedir, akciğerlerdeki hava keseciklerinin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tıpta zatürre ''pnömoni'' olarak tanımlanır. Zatürreye birden fazla mikrop sebep olabilir. Fakat hemofilıs, pnömokok, stafilokok adlı mikroplar dolayısı ile oluşan zatürre daha yaygındır. Tüberküloz mikrobunun akciğerlerde yol açtığı rahatsızlık da bir tür zatürre hastalığıdır.

  Zatürre daha çok sigara kullananlarda, solunum yolları ile alakalı rahatsızlığı olanlarda, kalp hastalarında, diyabet hastalarında, aşırı alkol kullananlarda ve bağışıklık sistemi sağlıksız olan kişilerde daha fazla görülür.

  Zatürre Belirtileri:

  Zatürre başlangıçta yüksek ateş, balgam, titreme ve yorgunluk gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca göğüs ağrısı ve sırt ağrısı başlar. Solunum anında ve öksürürken bel ağrısı açığa çıkabilir. Bunların haricinde oluşabilecek belirtiler;

  • Dudaklarda morarma ve uçuğa benzer yaralar
  • Boğaz ve kaslarda ağrı hissi
  • Yoğun baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Baygınlık hissi, hızlı nefes alıp verme
  • Aşırı su içme isteği
  • İdrar oranının azalması
  • Yorgunluk ve algılama güçlüğü
  • İlerlemiş vakalarda koma şeklinde belirtiler ortaya çıkabilir.

  Bütün sıralanan belirtiler aynı kişide her zaman bir arada görülmeyebilir. Belirtilerinden birkaç tanesinin kişide görülmesi zatürre olasılığını arttırır ve dolayısı ile zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

  Zatürre Nedir

  Zatürre Nasıl Bulaşır

  Zatürre oluşumuna yol açan bakteriler, solunum yolu ve yakın temas ile vücuda alınabilir. Üst solunum sitemine konumlanarak çoğalırlar. Kalabalık yerler ve kapalı mekanlarda zatürre daha çabuk bulaşır. Salgın olarak ortaya çıkabilir. Ancak zatürre soğuk algınlığı hastalığı kadar bulaşıcı türde bir hastalık değildir.  Ufak çocuklarda bulaşma özelliği daha yüksektir.

  Zatürre Tanısı Ve Tedavisi:

  Zatürre hastalığının tanısı için hastanın şikayetleri ve fiziki muayene büyük oranda yeterli olur. Doktor akciğerleri incelediğinde solunum ile alakalı bir sıkıntı olduğunu anlar. Çünkü solunum anındaki ses zatürre nedeni ile değişmiştir. Bütün bunların haricinde akciğerler için akciğer filmi ve kan tetkikleri tanı için önemlidir. Uygulanan bazı testler özellikleri nedeniyle kesin tanı için yardımcı olur.

  Zatürre için uygulanacak tedavi hastalığın derecesine göre farklılık gösterir. Zatürrenin fazla ilerlemediği vakalarda antibiyotik ve balgam söktürücüler ile tedavi edilir. Bu sayede hastalarda rahatlamada sağlanır. Reçete edilen ilaçlar ağızdan ya da enjekte edilerek uygulanabilir. İlaç kullanımından birkaç gün sonra hasta tekrar kontrol edilerek hastalığın seyri takip edilir.

  Zatürre hastalığının ağır seyrettiği vakalarda, kişinin hastaneye yatması uygun görülür. Hastanede bir hafta  kadar bir tedavi uygulanır. Tedavi süreci hastalığın gidişatına göre uzatılabilir ya da daha kısa sürede sonlandırılır. Hastaya gerekirse oksijen takviyesi verilerek nefes alışverişi kolaylaştırılır. Damar yolu ile sıvı ve antibiyotik verilebilir.

  ]]>
  Zatürre Aşısı https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-asisi.html Sat, 08 Dec 2018 21:01:23 +0000 Halk arasında zatürre aşısı olarak bilinen aşının bilimsel adı pnömokok aşısıdır. Zatürre aşısının, pnömokokların yaptığı menenjit, septisemi gibi ağır hastalıklara karşı koruyuculuğu bulunmaktadır. Kişiden kişi Halk arasında zatürre aşısı olarak bilinen aşının bilimsel adı pnömokok aşısıdır. Zatürre aşısının, pnömokokların yaptığı menenjit, septisemi gibi ağır hastalıklara karşı koruyuculuğu bulunmaktadır. Kişiden kişiye ve aşıya göre değişmekle birlikte, kişileri, %10-50 oranında orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi basit enfeksiyonlardan da koruyabilmektedir.

  Günümüzdeki zatürre aşısının yıllardır uygulanmakta olan polisakkarit pnömokok aşısından en önemli farkı, özel ve zor üretim teknolojisi sayesinde henüz yeterince güçlü olmayan yeni doğanların bağışıklık sistemini bile uyarabilecek güçte olmasıdır. Bu da bize zatürre aşısının, doğumun ikinci ayından itibaren yapılabilir olmasını sağlar. Oysa polisakkarit pnömokok aşısı ikinci yaştan önce yapılamamaktaydı.

  Amerika’da ve Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde 2000'li yılların başından beri uygulanan modern zatürre aşısı, oldukça pahalı bir aşıdır. Bu aşı, ülkemize de 2005 yılında giriş yapmıştır.

  Zatürre Aşısı

  Bilinen önemli iki zatürre aşısı Prevenar ve Pnömo 23 aşılarıdır. Prevenar adlı zatürre aşısında, Pnömo 23 aşısındaki 23 bakteri tipinden sadece 7 tanesi bulunur, ama konjüge aşıdan daha etkili sonuçlar alınabilmektedir. Çünkü konjüge aşı (Prevenar) bağışıklık sistemini daha güçlü bir şekilde uyarabilen bir teknolojiyle üretildiğinden dolayı daha uzun süreli ve daha güçlü bir koruma sağlamaktadır. Bahsi geçen 7 bakteri tipi pnömokok menenjit, zatürre, bakteriyemi gibi en ağır enfeksiyon yapan bakteri tipleridir. 2008’den beri Sağlık Bakanlığı tarafından tüm ülkede ücretsiz olarak dört doz, 7’li aşı olarak da bilinen Prevenar uygulanmaktaydı fakat Mayıs 2011 tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığı, 7’li yerine 13’lü aşı uygulamasına geçmiştir. Konjüge pnömokok aşısı (Prevenar) aynı zamanda, Hib aşısı gibi bir menenjit aşısıdır.

  Yeni doğanlarda zatürre aşısı için önerilen en erken başlama süresi, ikinci ya da üçüncü aydır. Zatürre aşısı takvimi, 2. 4. 6. 12. aylarda olmak üzere toplam 4 doz olarak uygulanmaktadır. 7’li aşının ruhsatı 9 yaşa kadar sürmektedir fakat 5 yaş üstü çocuklarda bu zatürre aşısı uygulamalarına çok gerek görülmemektedir. Fakat özel durumlarda eğer uzman doktorunuz önerirse veya aile kendi isteği üzerine 5-9 yaş arasında da zatürre aşısı uygulanabilmektedir. 13 zatürre aşısı ise 5 yaşa kadar uygulanabilir. Daha önce Prevenar 7 ile aşılanan çocuklar 1 yıl sonra 2 doz veya 2-5 yaş arasında tek doz olarak 13’lü aşı ile aşı takvimlerini tamamlayabilirler. Zatürre aşılarının gözlenen çok ciddi yan etkileri bulunmamaktadır ama bazen aşı yapılan bölgede şişme, kızarma veya ateş gibi yan etkilerin geçici olarak görülmesi mümkündür.

  ]]>
  Zatürre Nasıl Bulaşır https://www.zaturre.gen.tr/zaturre-nasil-bulasir.html Sun, 09 Dec 2018 10:55:54 +0000 Zatürre; çeşitli bakterilerin sebebiyet verdiği öksürük, koyu balgam ve yüksek ateş ile kendini belli eden bir rahatsızlık türüdür. Bu bakterin kişilerde görülmesi halinde her 100 kadar kişiden 5 tanesi, hastalığın v Zatürre; çeşitli bakterilerin sebebiyet verdiği öksürük, koyu balgam ve yüksek ateş ile kendini belli eden bir rahatsızlık türüdür. Bu bakterin kişilerde görülmesi halinde her 100 kadar kişiden 5 tanesi, hastalığın verdiği kötü etkenler sonucunda, yaşamları ölüm ile sonuçlanıyor. Ayrıca bakterinin vücuda yerleşmesi ve kanda görülmesi, önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Özellikle de menenjit rahatsızlığı bu zatürreenin ihmali sonrasında ortaya çıkan ciddi bir sorundur.

  Zatürre nasıl bulaşır

  Zatürreeye yol açan kötü virüsler, yakın temas halinde, solunum ile beraber vücuda yüklenebilir. Genelde üst solunum yollarında, ağız ve burnun birleştiği bölgeler de yerleşim yaparlar ve çoğalma gösterirler. Bu bölgelerde gruplar halinde bulunurlar. Kapalı mekânlar, kalabalık ortamlar, insanların toplu halde yaşam gösterdiği askeriye, yurtlar ve okullar gibi alanlar, zatürreenin bulaşma ihtimalinin artış gösterdiği yerlerdir. Kişilerde salgın bir şekilde yayılma gösterebilen zatürreenin, soğuk algınlığı kadar bulaşma riski yoktur. Zatürrenin Bulaşabilmesi adına en fazla risk altında olan kişiler, bir arada yaşayan ailelerdir. Özellikle küçük çocukların bir arada olduğu yerlerde zatürree fazla yaygınlaşmaya yol açmaktadır.

  Zatürre Nasıl Bulaşır

  Zatürrenin bulaşmasının ardından görülen belirtiler;

  Zatürreeli olan kişilerin ateş, balgam ve öksürük gibi belirtileri yeğlemiştik. Bu belirtilerin dışında kişilerde görülen ve dikkat çeken bir takım bulgular bulunmaktadır. Göğüs sırtından başlayan bir ağrı ve git gide kürek kemiğine doğru giden sızı hissi, nefes alıp vermede ve öksürme sırasında yaşanan şiddetli bel ağrısı, oldukça sık karşılaşılan bulgular ar arasındadır. Bu bulgular,dışında kişilerde görülen zatürre belirtileri;

  • Şiddetli baş ağrısı

  • Aniden gelen baş dönmeleri

  • Üşüme ve titreme hali

  • Hızlı solunum, bayılma ve endişe hissine kapılma

  • Nefes fonksiyonlarında görülen belirsiz sırt ağrıları

  • Dudaklarda görülen morarmalar ve uçuk tarzı yaralar

  • Yorgunluk hissi ve sürekli dalgınlık hali sonucunda algıda zorlanma

  • Fazla miktarda ağız kuruluğu ve fazla miktarda su içme hissi

  • İdrar miktarında azalmaların oluşması

  • Çok şiddetli hallerde ve ilerlemiş vakalarda bu belirtiler atabilir ve koma hali görülebilinir.

  ]]>
  Zatürre https://www.zaturre.gen.tr/zaturre.html Sun, 09 Dec 2018 23:44:02 +0000 Zatürre, akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalık çeşididir. Zatürre yüksek ateş, sancı, öksürük ve koyu balgam ile kendini belli eden tehlikeli bir hastalıktır. Her 100 zatürre hastalığından Zatürre, akciğer dokusunun iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalık çeşididir. Zatürre yüksek ateş, sancı, öksürük ve koyu balgam ile kendini belli eden tehlikeli bir hastalıktır. Her 100 zatürre hastalığından 5 tanesi ölümle sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi bakterilerin hızla kana ve vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalar sonucunda ortaya çıkan istatistiğe göre, dünyada her yıl 100 kişiden 2’si zatürre hastalığına yakalanmaktadır. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, her yıl 90 bin kişi zatürre hastalığına yakalanmakta ve bunlardan 3 bini hayatını kaybetmektedir. Zatürre hızlı ve kolayca yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu yüzden dolayı bahsettiğimiz istatistiksel sonuçların oranı yüksektir.

  Zatürre Nasıl Bulaşır

  • Grip ve benzeri üst solunum yolu enfeksiyonları ile bulaşabilir.
  • Hapşırık ve öksürük sırasında etrafa yayılan virüs ve bakteriler sayesinde bulaşabilir.
  • Çatal, kaşık, bıçak, bardak, mendil, havlu gibi eşyalar ile bulaşabilir. ( Başkalarının eşyalarını kullanmamaya dikkat etmek gerekir. )
  • Tokalaşma sırasında kişiden kişiye bulaşabilir.
  • Elden ele dolaşan bir araç ile bulaşabilir. Örnek olarak parayı verebiliriz.

  Zatürre Belirtileri Nelerdir

  • Göğüs ağrısı
  • Hızlı nefes alma
  • Kaslarda ve boğazda ağrı yaşanması
  • Üşüme ve titreme
  • Aşırı su içme
  • İdrarda azalmalar olması
  • 39-40 dereceye kadar çıkabilen yüksek ateş
  • Kendini çok yorgun hissetme ve dalgınlık
  • Söylenenleri güçlükle anlayabilmek

  ZatürreZatürre Tanısı

  Hastanın şikayetleri sonrasında, çeşitli yöntemlerle yapılan muayenede tanı konulur. Muayenede hastanın akciğeri dinlenerek, solunum anormalliği olup olmadığı tespit edilir. Eğer solunumda herhangi bir anormalliği rastlanırsa zatürre tanısı konulabilir. Bunun yanı sıra akciğerin röntgeni ve kan testi ile de zatürre tanısı anlaşılabilir.

  Zatürre Nasıl Tedavi Edilir

  Zatürre tedavisi, hastalığın şiddetine göre belirlenir ve şiddete göre farklı tedaviler gerektirir. Hafif yaşanan zatürre, antibiyotik kullanımı ve balgam söktürücü ya da yumuşatıcı ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç kullanımından belirli bir süre sonra hasta tekrar muayene edilerek, kontrol edilir ve hastalığın ilerleyişi hakkında bilgi edinilir. Aşırı ağır zatürre yaşayan hastalar içinse gözlem altında tutularak, yani hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi şarttır. Hasta 7-10 gün arası gözlem altında tutulur ve bu süre içerisinde tedavi uygulanır. Tedavi süresi hastanın durumuna göre değişir. Bu durumda antibiyotik damardan sıvı olarak verilir ve solunum, oksijen desteği ile verilerek tedavi edilir.

  Zatürre Tedavi Edilmezse Ne Olur

  Zatürre belirtisi olan veya zatürre tanısı konulan bir hasta erken tedavi edilmezse ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilir. Zatürre tedavisi yapılmadığı sürece ölüm riski yüksek olan bir hastalık türüdür. Zatürre tedavisine geç kalındığında; üst solunum yolu hastalıklarına, kalp hastalığına, şeker, karaciğer, kanser, boğaz hastalıkları, yutkunma güçlülüğü gibi birçok hastalıklara sebep olabilir.

  Zatürre hastalığına yakalanmamak için veya zatürreden korunmak için her 5 yılda bir düzenli olarak zatürre aşısı yaptırabilirsiniz. Zatürre aşısını hastalık sırasında yaptıramazsınız. Çünkü hastalığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Uzman veya doktor tavsiyesi alarak aşı yaptırmanızı tavsiye ederiz.

  ]]>