Yeni Doğan Bebekte ZatürreYeni doğan bebekte zatürre, zatürre akciğerlerin enfeksiyon kapması sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Bu enfeksiyona parazit, bakteriler, virüsler veya mantarlar sebep olabilir. Bebeklerde özellikle bağışıklık sisteminin güçsüz olması nedeniyle zatürre görülebilir. Çoğu zatürre vakalarında hastalığın başlangıcında burun ve boğazın müdahil olduğu solunum sisteminin üst seviyelerinde enfeksiyon oluşur. Bebeğin boğazı tahriş oldu ise veya en az iki gündür hafiflemeyen soğuk algınlığı var ise zatürrenin ilk belirtileri görülmeye başlandığı söylenebilir.

Yeni doğan bebekte zatürre belirtileri

Zatürre atakları çok kısa bir zaman dilimi içine de sığabilir, günlerce de sürebilir. Genel soğuk algınlığı ve zatürre birbiri ile ilişkili olduğu için bunları ayırt etmek mümkün olmayabilir. Ebeveyn kolaylıkla zatürrenin belirtilerinin soğuk algınlığı ile karıştırarak hemen yapılması gerekli hamleleri yapmayabilirler. Şayet bebeğiniz aşağıdaki belirtileri gösteriyor ise tereddüt etmeden onu doktora götürmeniz gerekmektedir. Bunlar:

 • Yeni doğan bebeğin dışarı mukus atması gözlenen öksürük krizleri
 • İştah kaybı
 • Agresif hareketler ve genel bir vücut halsizliği

Bu ilk belirtilerin dışında bazı vakalarda bebekler daha ağır zatürre belirtileri göstermeye başlayabilirler. Bu hastalık belirtilerine doktor müdahale etmelidir:

 • Öksürükle mukus ile birlikte kan veya iltihap da gelmesi
 • Ateş yükselmesi
 • Nefes alırken sesin hırıltılı çıkması
 • Tırnak ve dudakların mavi renge dönmesi
 • Nefes alırken derinin kaburga kemikleri içine girmesi
 • Bir gün boyunca normalde alınandan daha az sıvı tüketilmesi

Yeni doğan bebekte zatürre Nedenleri

Yeni doğan bebekte, vücutlarının enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olması bebekleri zatürreye yakalanmaya daha açık duruma getirir. Bazı mikroorganizmalar zatürreye sebep olabilir.

Zatürre hastalığının bağışıklık sistemi kapasitesi düşük olan bebeklerde görülme ihtimali daha yüksektir:

 • Kalp ve akciğer sorunları ile dünyaya gelen bebekler
 • Prematüre bebekler
 • Diğer bir enfeksiyon kapmış bebekler

Yeni doğan bebekte zatürre Tanısı

Bebekte zatürre tanısı üç farklı aşamada konur. İlk aşamada hekim stetoskop yardımı ile bebeğinizin akciğerinde her hangi bir sıvı oluşumu olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca bebeğinizin nabzını ölçebilir veya sizin fark ettiğiniz başka belirtileri sorabilir.

Teşhisin ikinci aşamasında ise doktorunuz büyük ihtimalle göğüs X - ray görüntüsü isteyerek hastalığın akciğere verdiği hasarın ne kadar olduğunu saptamaya çalışacaktır. Tanının bu aşaması yalnızca doktorunuz bebekte gerçekten bir şeylerin yanlış gittiğini düşünür ise gerekli olacaktır. Mukus ve kan testlerinden oluşan üçüncü aşamanın sonunda ise enfeksiyona neden olan mikroorganizmanın tipi ortaya çıkacaktır.

Yeni Doğan Bebekte Zatürre

/p>

Yeni doğan bebekte zatürre Tedavisi

Tedavi şekli hastalığın şiddetine göre değişir. Hastalık normal seyrediyor ise evde tedavi mümkündür. Belirtiler şiddetli bir hal aldı ise tedavi için hastaneye gidilmelidir.

Yeni Doğan Bebeğin Evde Bakımı
Zatürre hastalığına yakalanmış bebekler için evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:

 • Mümkün olduğunca dinlendirin.
 • Su veya süt şeklinde bol sıvı içirin.
 • Bebeğiniz sağlıklı ise ve yeterince büyük ise ibuprofen ile bebek parasetamolü verin.
 • Bebeğinizin tırnak ve dudakları üzerinde mutlaka kontroller yapın. Gri veya maviye döner ise hemen hastaneye götürmelisiniz çünkü bebeğinizin yeterli miktarda oksijen alamadığı anlamına gelmektedir.
 • Çocuğunuzda göğüs ağrıları varsa ılık kompres uygulayın ya da göğsünün üzerine ısıtıcı yastık yerleştirin.

Yeni doğan bebeğe antibiyotikler: Bebeğinizdeki zatürre hastalığı bakteri kaynaklı ise antibiyotik verilmesi uygundur. Virüs kaynaklı oluşmuş ise antibiyotikler bir işe yaramaz. Ancak bebeğinizin bağışıklık sistemi bir zaman sonra hastalık belirtilerinin yok olmasını sağlayacaktır.

Yeni Doğan Bebeğe Bol Su ve Oksijen Temin Edilmesi: Hastaneye yatmak zorunda kalan bebeklere damla halinde antibiyotik verilmelidir ve susuz kalmadıklarından emin olunmalıdır. Bebeğin nefes almakta zorluk çektiği durumlarda ise yeterince oksijen aldığından emin olmak amacıyla oksijen maskesi de kullanılabilir.

Yeni Doğan Bebeğe Düzenli olarak İlaçları Vermek: Bebeğinize ilaçlarını herhangi bir aksaklık olmadan zamanında ve doğru oranda verdiğinizden emin olun. Bu sayede hem bebeğinizde daha hızlı iyileşme görülür hem de diğer aile fertlerinin hastalığa yakalanma riski düşer.

Yeni Doğan Bebeklerde Öksürük ve Aşırı Mukusu Gidermek: Zatürre nedeniyle bebekler de görülen öksürük, zatürrenin en aktif belirtisidir ve özellikle bebeklere çok sıkıntı verebilmektedir. Öksürük nöbetleri sırasında bebeğin ağzından mukus da gelebilir. Böyle durumlarda ağzındakini tükürmesini sağlayın. Eğer Bunu yapamayacak kadar küçükse ağzındaki mukusu dışarı çıkarmak için sırtına hafifçe vurun. Özellikle geceleri boynunun altına bir yastık koymak mukusun bebeğin boğazında kalmamasını sağlamak açısından güzel bir yoldur.

Yeni Doğan Bebekleri Zatürreden Korumanın Yöntemleri

Bebeğinizi zatürreden korumak için şu koruyucu önlemleri almak gereklidir

 • Bebekler için önerilen aşıların hepsini tamamlayın. Bu aşılar bebeğinizi zatürre de dâhil birçok hastalıktan koruyacaktır. 
 • Bebeğinizin ellerini ve de kendi ellerinizi sık sık yıkayarak, hapşırır iken veya öksürürken ağzınızı kapatarak mikropların çevreye yayılmasını engelleyin. 
 • Çocuğunuzun yakınında ve civarında sigara içmek onun astım ve de zatürreye yakalanma riskini artıracaktır, yakınında içmeyin.

Yayınlanma Tarihi : 19.09.2016 11:11:00

Yeni Doğan Bebekte Zatürre Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Yeni Doğan Bebekte Zatürre"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Gebelikte Zatürre

Gebelikte zatürre, nedeni olabilecek bakteriler pnömokok gibi bakteriler olabileceği gibi grip virüsü, suçiçeği virüsü ve kızamık virüsü gibi virüslerde gebelikte zatürreye neden olabilecek virüslerdir. Bu gibi durumlarda şüphelen...

Zatürre Mikrobu

Zatürre Mikrobu, akciğerlerde meydana getirdiği iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan ve son derece ciddi bir hastalıktır Tıp literatüründe pnömoni olarak adlandırılan bu hastalık bakteri virüs ve parazitlerin akciğerlere yerleşmesi...

Kronik Zatürre

Kronik zatürre, Halk dilinde zatürre tıbbi adı pnömon yani akciğer dokusu iltihaplanmasıdır. Kronik uzun süren ve çözüm getirilememiş hastalığın devam etmesi durumuna denir. Kronik zatürre bakteriler başta olmak üzere çeşitli mikr...

Zatürre Hastalığı

Zatürre hastalığı; bakterilerin yol açtığı, koyu balgamla, öksürükle ve yüksek ateşle kendini gösteren tehlikeli bir akciğer hastalığıdır. Bu bakterilerin sebep olduğu her 100 zatürre hastasından 5'i ölümle sonuçlanmaktadır. Ayrıc...

Bebeklerde Zatürre

Bebeklerde zatürre, canımızdan çok sevip, korumak için elimizden geleni yaptığımız çocuklarımız. Canları acıdığında bizimde canımız yanar, hasta oldukların da baş ucunda sabahlarız. Peki onlar hasta olmasın diye elimizden geleni y...

Çoçuklarda Zatürre Hastalığı

Çocuklarda Zatürre Hastalığı, çok sık olmasa da özellikle kış aylarında beslenme sorunu yaşayan ve yaşam koşulları iyi olmayan çocuklarda görülen bir hastalıktır. Son derece ciddi bir hastalık olup ölüme kadar varabilen ciddi sonu...

Alerjik Zatürre

Allerjik zatürre, havada olan çeşitli organik tozların solunması ile oluşan bir çeşit akciğer iltihabıdır. Sigara içmeyen insanlarda daha sık rastlandığı görülmüştür. Hastalığa sebep olan alerjenlerin geneli, sıcak ve nemli ortaml...

Zatürre Çeşitleri

Zatürre çeşitleri, Zatürre hastalığının diğer adı Pnömonidir. Bu hastalık virüs, bakteri, mantar veya kimyasal tahriş edicilerden kaynaklanan akciğer iltihabıdır. Hava keseciklerinin irin ve başka sıvı ile dolmasına yol açan ciddi...

Sulu Zatürre

Sulu zatürre, tıptaki adıyla pnömokok enfeksiyonu- ölüme neden olabilecek yüksek riskli hastalıklardan bir tanesidir. Sulu zatürre özellikle küçük çocukları ve yaşlıları daha çok etkilemektedir. Çünkü bu kişilerin bağışıklık siste...

Zatürre Şifalı Bitkiler

Zatürre şifalı bitkiler, zatürre,mantar, bakteri ya da virüs mantar gibi hastalık yapıcı etkenlerin akciğerde oluşturduğu enfeksiyonlara verilen addır. Zatürre daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde ortaya çıkar ve te...
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

zatürre, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018