Zatürre Başlangıcı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zatürre Başlangıcı

Zatürre, tıp camiasında pnömoni olarak adlandırılan ve akciğer dokusunun iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık, Bakterilerin ve virüslerin yol açtığı akciğer enfeksiyonu olarak isimlendirilebilir.

Zatürre ülkemizde yaygın bir şekilde görülen ve enfeksiyon hastalıkları arasında en fazla ölüme sebebiyet veren hastalıkların arasında yer almaktadır. Özellikle çocuklarda, ileri yaş grubunda ve sağlığını olumsuz etkileyen farklı bir hastalığı olan kişilerde zatürre daha tehlikeli olabilmektedir. Zatürre kişinin ağzı, burnu ve sindirim sisteminde yer alan mikropların akciğere kadar yayılması sonucu ortaya çıkar. Ayrıca yakın temas ile havaya yayılan hava keseciklerinin solunum yolu ile vücuda alınması sonucu da başkasından bulaşma olasılığı yüksek hastalıklardandır.

Ateş, öksürük, ağrı ve nefes darlığı zatürre ile uyumlu olan belirtiler arasındadır. Ancak bu belirtilere rağmen fiziki muayene sırasında zatürreye ait bir bulgu tespit edilememişse bu hasta gruplarında 'zatürre başlangıcı 'tanısı konulabilir. Hastanın akciğerlerinde iltihap olmasına rağmen, kullanılan röntgenin yetersizliği, hastanın susuz kalması ya da zatürrenin kalbin arka tarafına yerleşmesi sonucu zatürre teşhis edilemeyebilir.

Zatürre başlangıcı çoğu zaman halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik gibi hislerle ortaya çıkabilir. Daha sonra titreme, ateş, koyu kıvamlı balgam ve öksürük atakları oluşur. Fakat bu tablo tipik bir tablodur ve zatürre her zaman bu şikâyetlerle başlamayabilir.

Zatürre sadece yüksek ateş ile de gelişim gösterebilir. Mide bulantısı, baş ağrısı, ishal, eklemlerde ağrı solunum sistemi ile alakalı olmayan yakınmalar da zatürre başlangıcı olabilir.

Zatürre başlangıcında öksürük en önemli şikâyetler arasındadır. Hastaların çoğunda yeni oluşum gösteren ve karakteri farklılaşabilen öksürük yakınması vardır. Öksürüğün devamında koyu kıvamlı balgam ve yüksek ateş açığa çıkar, üşüme ve titreme atakları da zatürre başlangıcında görülebilen belirtiler arasındadır.

Zatürre Başlangıcı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zatürre Başlangıcı

Zatürre Başlangıcı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İbrahim Saraçoğlu Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Mikrobu Çeşitleri ve Tedavisi

Zatürre Mikrobu Çeşitleri ve Tedavisi

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Belirtileri

Zatürre Belirtileri

Yaşlılarda Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlılarda Zatürre Belirtileri ve Tedavisi