Zatürre Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Zatürre Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zatürre şifalı bitkiler, zatürre, mantar, bakteri ya da virüs mantar gibi hastalık yapıcı etkenlerin akciğerde oluşturduğu enfeksiyonlara verilen addır. Zatürre daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kimselerde ortaya çıkar ve tedavi edilmediği sürece kronik bir hal alabilir, hatta ölüme bile sebep olabilir. Bu sebeple en az ilaç tedavisi kadar şifalı bitkiler ya da bitkisel çözümlerle hem zatürre iltihabını atmak için hem de vücudun zatürreye sebep olan mikroplarla savaşabilmesi için bağışıklık sistemini güçlendirici doğal tedaviler uygulamakta fayda vardır. Zatürre bir çeşit akciğer hastalığı ve solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık bağışıklık sisteminin zayıfladığı zamanlarda ortaya çıkabilir. Zatürre için ilaç tedavilerinin yanı sıra vereceğim şifalı bitkileri de deneyebilirsiniz.

Zatürre Şifalı Bitkiler
  • Sarımsak: Virüsler, mantarlar ve bakteriler ile mücadelede bulunan ve antimikrobiyal özellikler içeren mucizevi besindir. Ayrıca balgam söktürücü özellik gösterir ve vücut ısısını dengede tutar. Balgam söktürücü özelliği sayesinde akciğerlerin temizlenmesinde yardımcıdır. Bir bardak sütü, 4 su bardağı su içine döküp karıştırınız. İçine tekrardan yarım çay kaşığı ezilmiş sarımsağı ekleyiniz. Bu karışımı kaynatınız ve ılımasını bekledikten sonra günde iki kere içiniz.
  • Çemen Otu Tohumu: Çemen mukozik özelliği olan, diğer bir ifadeyle mukoza üreterek tıkanıklığı giderici özelliği bulunan bir bitkidir. Ayrıca, vücuttan toksinlerin temizlenmesine ve ateşin düşmesine terleme yolu ile yardım etmektedir. Bir çay kaşığı çemen tohumunu iki su bardağı kaynar suyun içine atıp 10 dakika kadar demlenmesi bekleyiniz. Ardından karışımı süzerek çemen tohumu çayı elde edeceksiniz. Bu çaydan günde üç bardak içmelisiniz. Limon suyunu çayın tadını güzelleştirmek için içine az katmak şartı ile ekleyebilirsiniz. Olumlu sonuçlar aldıkça içilen çay miktarını azaltınız.
  • Zerdeçal: Zerdeçal tozu, anti bakteriyel, anti inflamatuar, anti oksidatif ve anti septik özelliklere sahiptir. Zerdeçal tozunu hamur kıvamına getirene kadar sıcak hardal yağı karıştırınız. Bu karışım ile göğüs kafesine ovularak masaj yapınız. Ayrıca, bir bardak sıcak süt, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyip iyice karıştırınız. Bu karışımdan günde 2-3 kez içiniz. Eklenerek iyice karıştırılır. Diğer bir alternatif ise yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ile çeyrek çay kaşığı karabiberi bir bardak sıcak su içinde karıştırınız. Bu karışımı günde bir kez içiniz.
  • Karabiber ve Fesleğen Otu: bu maddeler ciğerdeki yaraların iyileşmesi ve ciğerlerin temizlenmesi için etkin olarak kullanılan bileşenlere sahiptir. Bu sebeple zatürre hastalığı ileri düzeyde ise ve ciğerde yara oluşumu gözlenmekte ise bu tedavinin faydasını belirgin olarak göreceksiniz. Beş fesleğen yaprağını bir bardak suyun içerisinde yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletiniz. Bir tutam taze çekilen karabiberi de ekleyip iyice karıştırınız. Altı saatte bir bu karışımdan içiniz.
  • Zencefil: Zatürre için en etkili çözümlerden biri zencefildir. Ayrıca solunum sistemine de olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda anti bakteriyel, anti inflamatuar ve anti septik özellikler gösterir. Kurutulmuş toz zencefil ya da taze zencefil olarak kullanılabilir. Taze zencefil kökünü rendeleyiniz ve taze sıkılmış limon suyuna ekleyiniz. İçerisine biraz da bal ekleyip tüketiniz. Alternatif olarak, zencefil çayını da gün içinde birkaç bardak tüketebilirsiniz.
  • Fesleğen: Birkaç adet fesleğen yaprağını eziniz. Okaliptüs yağına ekleyiniz ve hava kanallarındaki tıkanıklığı gidermek için teneffüs ediniz. Diğer bir yöntem ise 5 adet fesleğen yaprağını ezerek içerisine bir çay kaşığı karabiber ekleyiniz. Altı saatte bir içiniz. Tarçın çayı ve fesleğeni karıştırarak da tüketebilirsiniz.
  • Kekik Yağı: Zatürreye sebep olan mikropların ortadan kaldırılmasında etkili diğer bitkisel yöntemde kekik yağıdır. Aynı zamanda anti viral, anti bakteriyel ve anti fungal gibi özelliklere sahiptir. Kekik yağı alerjik tıkanıklarda da kullanılabilir. 2-3 damla kekik yağı, bir bardak taze sıkılmış portakal ya da limon suyuna ekleyerek günde 3 kez tüketiniz. Alternatif olarak da bir mendile birkaç damla kekik yağı dökünüz. Bu bezi burna yaklaştırıp sürekli teneffüs ediniz. Hava kanallarının açılmasına yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zatürre Başlangıcı

Zatürre Başlangıcı

Zatürre Tedavisi

Zatürre Tedavisi

Zatürre Nedir?

Zatürre Nedir?

Atipik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Atipik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi