Bebeklerde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde zatürre, canımızdan çok sevip, korumak için elimizden geleni yaptığımız çocuklarımız. Canları acıdığında bizim de canımız yanar, hasta oldukların da baş ucunda sabahlarız. Peki onlar hasta olmasın diye elimizden geleni yapıyoruz ama hastalıklar hakkında neyi ne kadar biliyoruz hiç düşündünüz mü? Solunum yolu enfeksiyonları özellikle de zatürre dünyada ve ülkemizde çocuk hastalıkları ve çocuk ölümlerinin en büyük nedenleri arasında yer almakta iken biz bu hastalığı ne kadar tanıyoruz, belirtilerini ne kadar doğru biliyoruz, çocuklarımız için neler yapabiliriz? İşte bu makalemizde zatürre ile ilgili belirtileri, nedenleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Bebeklerde zatürre: Zatürre, üst solunum yollarında bulunan ve hastalık yapan mikropların soluk borusu, akciğerler ve akciğer içi hava yollarının iltihaplanması durumudur. Yani kısaca akciğerlerin enfeksiyon kapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu enfeksiyona bakteriler, virüsler ya da parazit ve mantarlar neden olabilmektedir. Bebekler de bağışıklık sisteminin zayıf olması zatürre oluşumunun sebeplerindendir.

Bebeklerde zatürrenin nedenleri: Bebeklerin vücutları enfeksiyonlara karşı daha savunmasız ve dirençsizdir. Bu nedenle bebeklerin zatürre ye yakalanma ihtimalleri yüksektir. Zatürrenin bağışıklık sistemi kapasitesi düşük bebeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bunlar prematüre bebekler, daha evvel başka bir enfeksiyon geçirmiş ve vücut direnci azalmış bebekler, kalp ve akciğer sorunları ile doğan bebeklerdir.

Bebeklerde zatürrenin belirtileri: Bebeklerde zatürre atakları çok kısa bir zamanda oluşabildiği gibi, günlerce de devam edebilir. Genelde soğuk algınlığı ve zatürre semptomları başlangıçta birbirine çok benzediği için ayırt etmek zor olabilir. Eğer bebeğinizde aşağıdaki belirtilerin birkaçı aynı anda seyrediyorsa hiç zaman kaybetmeden mutlaka bir hekime götürmelisiniz.
 • Bebeğin mukus atması ile sonuçlanan öksürük krizleri
 • Normalin dışında görülen hareketler (Asabiyet) ve genel bir vücut rahatsızlığı
 • İştah kaybı
Bunlar ilk aşamada gözlemlenebilen belirtilerdir. İleri aşamada durum daha ciddi boyutlara ulaşır ve daha şiddetli zatürre belirtileri ile kendini gösterir ve mutlaka doktor müdahalesine ihtiyaç vardır.
 • Ateşin yükselmesi
 • Öksürük ve mukus ile kan ve iltihap gelmesi
 • Normalde günlük alınan sıvı miktarında belirgin azalma
 • Tırnakların ve dudakların gri ya da maviye dönmesi
 • Nefes alırken sesin hırıltılı gelmesi
 • Yine nefes alındığında derinin kaburga kemikleri arasına girmesi
 • Solunum hızının artması
 • Normalin dışında uyuma isteği ya da uyanamama hali
 • Zor nefes alma
Bunlar bilinen ciddi belirtilerdir ve asla ihmale gelmez. Bu durumda asla zaman kaybetmemeli ve doktora gidilmelidir.

Bebeklerde zatürre tedavisi: Uygulanacak tedavi şekli hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Hastalık hafif seyrediyorsa verilen ilaçlar ve istirahat ile evde tedavi etmek mümkündür. Belirtiler şiddetli ise uygun görülen tedavi ye hastane de devam edilmesi istenilebilir. Eğer hasta evde tedavi edilecek ise bazı durumlara dikkat edilmelidir. Bebeğinize bol sıvı takviyesi (Su ya da süt) gerekmektedir, mümkün olduğunca dinlenmesi için uygun ortam hazırlanmalıdır, bebeğinizin tırnak ve dudaklarını sürekli kontrol edip herhangi bir morarma durumunda hastaneye götürün, bebeğinizin yeterince büyük ve sağlıklı ise ibuprofen ve bebek parasetamolü verin. Daha ciddi boyutlarda ise de tedavi şekli değişmektedir.
 • Bebeğinizde oluşan zatürre bakteri kaynaklı ise antibiyotik kullanımı gerekmektedir. Ama virüsten kaynaklanıyorsa antibiyotikler işe yaramayacaktır. Belli bir süre sonra bebeğin bağışıklık sistemi hastalık belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
 • Hastaneye yatırmak zorunda kaldığınız bebeğinize nefes darlığı çekmeyip, rahat nefes alması için oksijen maskesi takılır ve damlalar halinde antibiyotik verilir. Ayrıca vücudun sıvı dengesi sağlanır.
 • Bebeğe uygun görülen ilaç tedavisinde ilaçlar zamanında ve düzenli verilmelidir. Bu durum bebeklerin iyileşme sürecini hızlandıracaktır ve diğer aile bireylerinin hastalığa yakalanma riski azalacaktır.
 • Öksürük zatürre de görülen en inatçı ve zor atlatılan belirtilerdendir ve bebeklerde daha çok sıkıntı yaratabilir. Bebeklerde öksürük nöbetleri sırasında ağzından çıkan mukusu mutlaka çıkarması sağlanmalıdır. Eğer bebek mukusu çıkaramayacak kadar küçükse mukusu çıkarmak için hafifçe sırtına vurmalı ve çıkarması için müdahale etmeliyiz.

Bebeklerde Zatürre Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zatürre Nasıl Bulaşır

Zatürre Nasıl Bulaşır

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zatürre Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zatürre Şifalı Bitkiler Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alerjik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Nedir?

Zatürre Nedir?

Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Belirtileri

Zatürre Belirtileri