Zatürre İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zatürre İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zatürre ilaçları, akciğerlerin birinde ya da her ikisinde de bulunmakta olan hava keseciklerinin iltihaplanması ile meydana gelen bir enfeksiyondur. Bu durumda hava keseleri bir sıvı ile ya da irinli bir madde ile dolabilir. Ayrıca öksürük ile yüksek ateş, ürperme hatta nefes alma zorlukları yaşanabilir. Bakteri, virüs ya da mantar gibi pek çok çeşitli türde organizma zatürreye sebep olabilen faktörler arasındadır.

Zatürrenin ciddiyeti de orta seviyeden yaşam tehdit edici seviyelere kadar değişiklik gösterebilir. En ciddi ve önemli olarak oluşan durumlarsa bebekler, küçük yaştaki çocuklar ile 65 yaşın üstündeki insanlardır. Bunun sebebi ise bağışıklık sisteminin bu bireylerde daha zayıf olmasıdır. Böylelikle beden hastalığa direnmede güçlük yaşar ve de zatürre oluşumu gözlenir.


Zatürre İlaçları ile Tedavi Nasıl Yapılmaktadır?


Zatürre hastalığının tedavisi enfeksiyonu tedavi etmek ve de komplikasyonları önlemek üzerine oluşturulmuş adımları izlenmesiyle yapılır. Toplum kaynaklı zatürre hastalığına sahip olan kişilerin tedavisi büyük oranda ilaç tedavisi ile ev ortamında yapılmaktadır. Pek çok belirtinin birkaç günde ve haftada düzeldiği görülse de halsizlik, bitkinlik gibi durumlar birkaç ay daha sürecektir. Belirli tedavi yöntemleriyse yaşa, genel sağlık durumuna ve de zatürrenin ciddiyetine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Antibiyotik; ile tedavi yönteminde kullanılan ilaçlar, bakteri kaynaklı zatürre tedavisinde kullanılır. Öncelik olarak hastalığa sebep olan faktörün bakteri olduğu tespit edilmeli ve ardından da tedavi işlemi için en uygun antibiyotik seçilmelidir. Şayet belirtileriniz de herhangi bir ilerleme oluşmuyor ise doktorunuzdan yeni bir antibiyotik istemekte fayda bulunmaktadır.

Ateş Düşürücüler; genel itibari ile aspirin, ibuprofen (Motrin IB, advil ve diğerleri) ve asetaminofen (Tylenol ile diğerleri) gibi ilaçlar içermektedir. Zatürre hastalığı esnasında oluşan yüksek ateşin düşürülmesi amacı ile bu ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Öksürük İlaçları; dinlenmeye gereken önemi verdiğiniz sürece öksürüğünüzü azaltmak için kullanılmaktadır. Öksürüğü tamamen kesmek iyi bir fikir değildir. Neden derseniz, çünkü öksürük, akışkanların akciğere akmasında ve de gevşetilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

65 yaş ve üzeri kişilerde, tansiyon düştüğünde, nefes almak için yardım alma ihtiyacı duyulduğunda, vücut sıcaklığın normalin altına indiğinde, kalp atış hızı düzensizleştiğin de nefes alıp verme hızı arttığında ciddi durumlar ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda hastaneye gitme ihtiyacı duyarsınız.


Zatürre İlaçları

  • Siprobel 750 mg Film Tablet
  • Ufexil 200 mg/100 ml I. V.
  • Selfleks CIPRASEL 200 mg/100 ml I. V.
  • Roxin 400 mg/200 ml I. V. Flakon
  • Proxacin 750 mg Film Tablet
  • Novarex400 mg/200 ml I. V. Flakon
  • Flotic 200 mg/100 ml I. V. Flakon
  • Cıpropol 2 mg/ml %0,9 Sodyum Klorür Çözelti
  • Ciprocam 400 mg/200 ml I. V. Flakon
  • Enfexia 125 mg Film Tablet

Zatürre İlaçları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zatürre Belirtileri

Zatürre Belirtileri

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Akciğer Kanserinde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserinde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Nasıl Bulaşır

Zatürre Nasıl Bulaşır

Zatürre İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zatürre İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?