Zatürre Bulaşıcımıdır
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zatürre Bulaşıcımıdır

Zatürre, insanın yaşamını yitirmesine neden olabilecek ciddi bir akciğer rahatsızlığıdır. Streptokokus pnömoni olarak adlandırılan bir bakterinin olumsuz etkileri nedeniyle açığa çıkmaktadır. Zatürre, çocuklarda, solunum yollarında kronikleşen hastalığı bulunanlarda ve yaşlılarda oluştuğu zaman daha ciddi olabilmekte ve hayati tehlike yaratabilmektedir.

Yüksek ateş, öksürük ve koyu kıvamlı balgam hastalığın en bilindik belirtilerindendir. Gençlerde zatürre aniden titreme ve devamında oluşan yüksek ateş ile ortaya çıkabilir. İleri yaşlarda ise daha sinsi bir şekilde ortaya çıkar ve zatürre şüphesi oluşmayabilir. Çoğu yaşlı zatürre hastasında öksürük, balgam ya da ateş gibi belirtiler olmayabilir. Ancak kişi hastalığın etkisi ile yorgun bir hal sergileyerek bilinç bulanıklığı yaşayabilir.

Zatürreye yol açan bakteriler, kan yolu ile bütün bedene dağılarak 'bakteriyemi' olarak adlandırılan tablo ve beyin zarında menenjit gibi çok ciddi sorunlara da yol açabilir. Bu bakteriler aynı zamanda zatürreye de yol açtığında ölümle sonuçlanan tablolar kaçınılmaz olur.

Zatürreye yol açan bakteriler kişiden kişiye, 1 - 2 metrelik mesafeden kolaylıkla bulaşabilmektedir. Zatürre hastalığı sağlıklı kişilere, aksırık, öksürük ya da karşılıklı konuşma anında yayılan damlacıkların solunması nedeniyle bulaşabilir. Zatürreye yol açan bakteriler yakın temas nedeniyle solunum anında vücuda alınır ve üst solunum sisteminde burun ve ağız boşluğuna yerleşerek yerleştikleri alanda çoğalır. Çoğaldıkları alanlarda gruplar halinde yaşamaya başlarlar. Kalabalık mekanlar, havasız ortamlar, ortak kullanım alanları zatürrenin bulaşma riskini arttıran yerlerdir. Bu gibi mekanlarda zatürre yaygın olarak açığa çıkabilir. Ayrıca okul çocukları ve ufak çocuklarda yayılma olasılığı daha fazladır. Zatürre hastalığı grip ve nezle gibi üst solunum yolu ile alakalı olan hastalıklar kadar bulaşıcı özelliği olan bir hastalık değildir.

Zatürre hastalığının yayılması daha çok viral üst solunum yolları enfeksiyonları ile görülür. Bu enfeksiyonların açığa çıkması ile vücudun savunma mekanizması zayıflar ve pnömokok adlı bakteriler rahatlıkla zatürre için zemin hazırlar.

Zatürre Bulaşıcımıdır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zatürre Belirtileri

Zatürre Belirtileri

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kronik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Bebekte Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Bebekte Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserinde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanserinde Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Tedavisi

Zatürre Tedavisi