Zatürre Çeşitleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Zatürre çeşitleri, Zatürre hastalığının diğer adı Pnömonidir. Bu hastalık virüs, bakteri, mantar veya kimyasal tahriş edicilerden kaynaklanan akciğer iltihabıdır. Hava keseciklerinin irin ve başka sıvı ile dolmasına yol açan ciddi bir enfeksiyon veya iltihaptır. Hastalığın belirtileri neredeyse herkeste aynı ilerleme gösterirken tedavi şekilleri ve yöntemleri değişiklik göstermektedir. Zatürre hastalığına neden olabilecek ortalama yüz adet farklı mikrop vardır. Bunlar genellikle hava, su, toprak ve vücudumuzda vardır.


Zatürrenin çeşitleri

  • Bakteriyel zatürre: bu tür zatürrelere çeşitli bakteriler neden olur. Bu zatürre çeşidinin en yaygın olanı ise Streptokok pneumoniae adı verilen bakteridir. Hastalığın görülme döngüsü, yaşlılık, malnütrisyon veya bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman oluşur. Böyle durumlar zatürre bakterilerin üremesine fırsat veren durumlardır. Bakteriyel zatürre her yaştan kişiyi etkileyebilir. Bakteriyel zatürre kendi içerisinde de türlere ve çeşitlere ayrılır.
  • Lejyoner hastalığı: Genellikle bu tür bir zatürre çeşidi bakterisi suda büyüyerek gelişme gösterir. Özellikle büyük binalardaki havalandırma sistemlerinde kendilerine yer edinen bu bakteri sigara içenlerde de görülebilmektedir.
  • Pönomokokkal zatürre: Bakteriyel zatürrenin bir çeşididir. Ortalama her be bakteriyel zatürrenin üçü bu bakteriden oluşan zatirredir.
  • Aspirasyon zatürre: Havuz suyu, balgam veya kusma esnasında yanlışlıkla yutulmadan dolayı yakalanabileceğiniz bir zatürre çeşididir. Bu yolla mikroplar karaciğere yerleşerek hastalığı meydana getirir. Bu tür zatürre hastalıkları genellikle yutkunma güçlüğünden kaynaklı hastalıklarda yaşanır.
  • Viral zatürre: Bir virüs zatürre çeşididir. Bu tip grip virüsleri ve çeşitli virüsler tarafından oluşan zatürrelerdir. Tüm zatürre sorunlarının üçte birinden bu virüs sorumludur. Viral zatürrenin ilk belirtileri bakteriyel zatürre ile aynıdır. Belirtilerinde kötüleşen öksürük, artan nefes darlığı vardır.
  • Mikoplazma zatürre: bu zatürre çeşidi diğer türlerden farklı fiziksel belirtileri ve normal belirtileri vardır. Hastalık tıp dilinde atipik etken olarak adlandırılır. Genellikle bu zatürre çeşidi tüm yaş grupları üzerinde etkilidir. Hafif ve yaygın zatürreye neden olur. Gösterdiği semptomları, mukus üretilmesine neden olan ciddi bir öksürüktür.
Diğer zatürre çeşitleri ise insanlarda daha az yaygındır. Genellikle sıvı, gıda, toz, mantar ve gaz teneffüs edilmesi gibi nedenlerden oluşabilmektedir. Bu zatürrelerden mantardan kaynaklı olanına Fungal zatürre denir. Günümüzde zatürre hastalığı gelişmiş ülkelerde neredeyse sıfır denecek kadar az bir seviyede seyretmektedir. Ama dünyanın halen fakir ve yoksul olan birçok ülkesinde de insanlar bu hastalıktan dolayı yaşamını sürdürmektedir. O yüzden çaresi olan ve çok çabuk tedavi edilebilecek bu tür hastalıkların yaşanmaması için dünya insanlarının ülke gözetmeden birbirine destek olması gerekir. Sağlıkla kalın.

Zatürre Çeşitleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zatürre Bulaşıcımıdır

Zatürre Bulaşıcımıdır

Zatürre Başlangıcı

Zatürre Başlangıcı

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Editörün Seçtiği

Zatürre Nedir?

Zatürre Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Beslenme Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zatürre Beslenme Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alerjik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?

Zatürre Çeşitleri Nelerdir?